Otkako je počeo rat u Ukrajini, Evropska komanda američke vojske jednom je pozvala rusku armiju, pretpostavlja se zbog borbi u blizini nuklearne centrale u Zaporožju.
Američka i ruska vojska su tokom rata u Ukrajini samo jednom koristile „vruću liniju”, koja služi za izbegavanje nesporazuma i uvlačenja u direktan konflikt, a Pentagon je uputio poziv Moskvi zbog borbi u blizini ukrajinske infrastrukture.
Prvi i dosad jedini razgovor s ruskom armijom Pentagon je inicirao da bi pokrenuo pitanje ruskih napada na ukrajinsku infrastrukturu, saznaje Rojters pozivajući se na neimenovani izvor u američkoj vladi. Iako nema zvanične potvrde, pretpostavlja se da je reč o borbama u blizini ukrajinske nuklearne centrale u Zaporožju. Vlada u Kijevu upozorava da bi ruska vojska mogla da gađa i branu „Nova Kahovka”, što bi izazvalo velike poplave, između ostalih i u Hersonu, koji je ukrajinska vojska oslobodila ovog meseca. Neimenovani izvor tvrdi da se jedini američki poziv nije ticao tragedije u Poljskoj, kad su zalutale ukrajinske rakete nedavno usmrtile dvoje civila.
Evropska komanda američke vojske i ruska armija otvorile su na početku rata u Ukrajini kanal komunikacije, takozvanu vruću liniju, da bi izbegle nesporazume i scenario u kojem bi dve nuklearne supersile bile uvučene u direktan sukob. Jedna od incidentnih situacija bila je upravo ona u Poljskoj, jer se u prvim satima nije znalo odakle su doletele rakete. Da se ispostavilo da je reč o ruskim raketama, to je moglo biti protumačeno kao ruski napad na članicu Severnoatlantske alijanse. NATO je zaključio da je reč o zalutalim ukrajinskim raketama, ali je ipak okrivio Moskvu, tvrdeći da je ona u krajnjem kriva jer je napala Ukrajinu, koja se samo brani.
Slična vruća linija između SAD i Rusije postoji i u Siriji. Tamo su američke i ruske trupe uključene u rat na različitim stranama, ali vode računa da se direktno ne sukobe.
Pentagon je potvrdio da između dve vojske postoji više kanala komunikacije, dok Kremlj nije komentarisao medijske navode. Postoji i linija koja neposredno povezuje šefa Pentagona Lojda Ostina s ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, a i dvojica najviših generala obe strane, američki general Mark Mili i njegov ruski kolega Valerij Gerasimov, dvaput su se čuli od početka rata.
Postoje i drugi kanali komunikacije, kao što je potvrdio i Džejk Salivan, savetnik za nacionalnu bezbednost šefa Bele kuće Džozefa Bajdena. Salivan je istakao da se telefonom čuo s visokim ruskim zvaničnicima, mada nije otkrio njihova imena. Prema njegovim rečima, svrha ovih kontakata je da se izbegne nuklearni rat.
Nedavno su se u Ankari sastali i direktor Centralne obaveštajne agencije Vilijam Berns i prvi čovek ruske Spoljne obaveštajne agencije Sergej Nariškin. I u Beloj kući i u Kremlju potvrdili su ovaj susret, ali je tema sastanka ostala nejasna. Iz Vašingtona su insistirali na tome da je Berns upozorio Moskvu da ne koristi nuklearno oružje u Ukrajini i da se interesovao za sudbinu američkih osuđenika u Rusiji, poput košarkašice Britni Grajner, osuđene na devet godina zatvora zbog ulaska u zemlju s uljem kanabisa.
Mediji su ovaj susret smestili u kontekst mogućih tajnih američko-ruskih pregovora o kraju rata u Ukrajini. Avenija Pensilvanija je to porekla, saopštavajući da Berns i Nariškin „nisu dogovarali kraj rata u Ukrajini” jer je američki stav – „ništa o Ukrajini bez Ukrajine”.
Ipak, prvi ljudi tajnih službi sastali su se nakon što su američki zvaničnici više puta nagovestili Kijevu da je došlo vreme za pregovore s Moskvom. I „Vašington post” je pisao da su američki zvaničnici u privatnim razgovorima „ohrabrili” ukrajinske funkcionere da pokažu spremnost za pregovore s Rusijom. Zvaničan odgovor vlade u Kijevu je da neće pregovarati s Kremljom sve dok ne isteraju ruske trupe s cele ukrajinske teritorije, uključujući Krim, i dok ruski predsednik Vladimir Putin ne siđe s vlasti.
Kako je saznao „Politiko”, Bajdenova administracija ne očekuje da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odmah sedne za pregovarački sto, ali očekuje da uskoro pokaže da je spreman za razgovor s Rusijom.