Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije Petar Petković upoznao je danas ambasadora SAD u Srbiji Kristofera Hila sa poslednjim jednostranim i protivpravnim akcijama Prištine i ujedno izrazio zabrinutost zbog sve češćih poziva na rat i sukobe kojima danima svedočimo iz tog grada.
Petković je na sastanku istakao da je Beograd nedvosmisleno opredeljen da sva otvorena pitanja i probleme na prostoru Kosova i Metohije rešava u okviru dijaloga u Briselu, jer smatra da je to jedini put za pronalaženje trajnog i prekopotrebnog mira.
S druge strane, kako je naglasio, umesto pregovora, Aljbin Kurti želi da zvecka oružjem i preti srpskom narodu u pokrajini.
Beograd pretnje iz Prištine shvata veoma ozbiljno i očekuje od međunarodne zajednice da na njih adekvatno reaguje, jer nema normalizacije odnosa pod oružjem i oklopnim vozilima, upozorio je Petković.
Upravo najave iz Prištine da se u Briselu neće razgovarati o srpskim ličnim kartama i registarskim oznakama, niti da je Kurti spreman da formira ZSO, već da od 1. septembra najavljuje nove jednostrane mere, pokazuje da Priština ne želi da gradi trajni mir i stabilnost na ovim prostorima, ponovio je on.
Prema njegovim rečima, svakodnevno svedočimo pokušajima Prištine da potpuno ukine i obesmisli dijalog i sruši svaki mogući most saradnje i poverenja koji bismo izgradili, i uprkos tome Beograd ostaje opredeljen za dijalog.
Direktor Kancelarije je svog sagovornika upoznao i sa koracima koje Beograd preduzima kada je reč o sprovođenju dogovorene Mape puta u oblasti energetike.
U tom kontekstu, Petković je još jednom podvukao da naša strana ispunjava sve preuzete obaveze u dogovorenim rokovima, ali da su, nažalost, poslednje akcije Prištine ostvareni pomak u dijalogu vratile tri koraka unazad.
On je ukazao i na porast etnički motivisanih incidenata prema Srbima, njihovoj i imovini SPC, za koje po pravilu niko nije sankcionisan.
Uprkos militantnim nastojanjima Prištine, kako je poručio, Beograd će nastaviti da insistira na dijalogu kao jedinom mehanizmu za rešavanje problema i normalizaciju odnosa, pri čemu ceni doprinos SAD procesu dijaloga.