Dok se severna polulopta suočava sa ekstremnim hladnoćama, južna polulopta se bori sa nesnosnim vrućinama i rizikom od šumskih požara. U SAD-u je zasad najmanje 55 poginulih u vremenskim nepogodama u 10 saveznih država, dok je u Australiji proglašen najviši stepen upozorenja na ekstremne vrućine u nekim delovima zemlje.
U SAD-u su temperature u nekim područjima pale ispod minus 35 stepeni Celzijusa, a sneg, led i snažni vetrovi su izazvali opšti kolaps. U Memfisu su stanovnici pozvani da prokuvaju vodu, a Njujorčani su upozoreni da bi putevi ovog vikenda mogli da budu prekriveni poledicom. U petak je u Njujoku, Baltimoru i Vašingtonu palo više snega nego što su predvideli meteorolozi. U Zapadnoj Virdžiniji je izdato upozorenje za dugotrajno nevreme, a na zapadnoj obali je proglašeno vanredno stanje nakon smrtonosnih ledenih oluja.
Meteorološka služba je izvestila da će se temperature u subotu i nedelju postepeno povećavati i da će se sneg i led polako početi topiti. Međutim, upozorila je da bi ledena kiša mogla da izazove nove probleme u kanjonu reke Kolumbije. Drveće i dalekovodi koji su već prekriveni ledom mogli bi se srušiti budu li padavine obilnije.
U Australiji su pak zabeležene temperature do 48 stepeni Celzijusa u nekim područjima, skoro 10 stepeni iznad prosečnog maksimuma za ovo doba godine. Najviši stepen upozorenja na ekstremne vrućine na snazi je drugi dan u delovima Zapadne Australije, a danas je proširen i na Južnu Australiju, dok su područja Kvinslenda i Novog Južnog Velsa pod “ozbiljnim” upozorenjima. Agencija je takođe upozorila na povećan rizik od izbijanja šumskih požara, posebno u zapadnim i centralnim delovima zemlje.
Australija prolazi kroz vremenski fenomen El Ninjo, koji se obično povezuje sa ekstremnim pojavama kao što su šumski požari i suše. Poslednje dve sezone požara u Australiji su umerene u poređenju sa “crnim letom” 2019-2020. godine, kada su u požarima koji su uništili područje veličine Turske, stradale 33 osobe, navodi Rojters.