„Leto sa nadom” Sadaf Forugi osvojio glavnu nagradu, a u paralelnom takmičarskom programu „Proksima”, hrvatsko-srpskom „Stricu” pripalo Specijalno priznanje…
Karlove Vari – Festivalski gran-pri, „Kristalni globus” 56. KVIFF za najbolji film Glavnog takmičarskog programa, osvojila je scenaristkinja i rediteljka Sadaf Forugi (rođena u Teheranu), za iransko-kanadsku društvenu dramu „Leto sa nadom”, o savezu između dva mladića koji se bore protiv moći vlasti i neodobravanja okoline. Jedan od njih je gej, a slične problematike – tematski vezane za LGBT populaciju i teškoće sa njihovom inkluzijom – dominantne su među ovogodišnjim dobitnicima nagrada.
Primajući nagradu, vidno dirnuta Sadaf Forugi je zahvalila žiriju, svojim saradnicima i svim ovogodišnjim laureatima i izjavila: „Živimo u svetu punom nasilja i diskriminacije. Nadam se da naše priče donose mir i spokoj.” U svojoj priči o mladom plivaču koji se sa svojim novim, crnoputim trenerom sprema za državno prvenstvo, a njihovo savezništvo u društvenoj sredini na severu Irana izaziva velike doze nepoverenja i neodobravanja, Farugijeva nudi i zanimljiv i privlačan vizuelni narativni stil, stavljajući u fokus probleme adolescenata podvrgnutih kritičkom oku autoritarnog društva koje želi da kontroliše i reguliše živote mlađe generacije…
Specijalna nagrada žirija uručena je španskom reditelju Honasu Truebi za film „Morate doći i videti”, u kojem se bavi duboko egzistencijalnim osećanjima u formi filmske minijature. Trueba je i inače jedan od najblistavijih španskih rediteljskih predstavnika svoje generacije, njegovi prethodni filmovi su takođe bili nagrađivani, a u ovom novom u fokus je stavio dva para tridesetogodišnjaka i njihove intelektualno blistave diskusije o bitnim stvarima života koji se odvija između Madrida i susednih sela. Nenametljivo a u svega 64 minuta trajanja, Trueba je postigao da uvuče gledaoce u egzistencijalni svet svojih mladih junaka prožet melanholijom i nežnim humorom…
Nagradu za najbolju režiju i nagradu za najboljeg glumca osvojio je češki film „Slovo” Beate Parkanove (sa nagrađenim Martinom Fingerom u glavnoj ulozi). Reč je o priči u kojoj autorka sugestivnom i koncentrisanom naracijom, tokom turbulentne 1968. godine, prati tvrdoglavog notara čiji moralni principi predstavljaju veliki problem za celu njegovu porodicu.
Prestižna nagrada za najbolju žensku rolu dodeljena je ravnopravno gruzijskim glumicama Mariji Kundadze i Taki Mumladze za odigrane likove novomilenijumskog ljubavnog para koji se bori sa predrasudama u savremenom Tbilisiju u filmu „Sopstvena soba” Joseeba Soso Biladzea. Zanimljivo je da su ove dve glumice zapravo autorke scenarija, a na bini u velikoj festivalskoj dvorani bile su ubedljivo najuzbuđenije. Jedan od razloga je bio i taj što im je priznanje uručio lično Benisio del Toro, velika portorikansko-holivudska zvezda, koji je i sam nagrađen ovogodišnjim predsedničkim „Kristalnim globusom”.
U paralelnom takmičarskom programu „Proksima”, u kojem je naš film „Još jedno proleće” Mladena Kovačevića imao izuzetno dobar prijem, pobedio je češki dokumentarac „Umetnički talent šou” Tomaša Bojara i Adele Komrzi. Njihov film je kroz priču o ispitima za talentovane studente na Akademiji lepih umetnosti postao prava oda ovoj instituciji koja je svojevremeno otvorila vrata i za njih dvoje. Specijalna nagrada žirija ovog programa uručena je reditelju Edvardu Kazanovi za špansko-argentinski film „Pijeta”, posvećenom svima koji traže slobodu u svim njenim oblicima o čemu je, inače odeven u ekscentričnu žensku odeću, sa osmehom i entuzijazmom hrabro govorio na sceni, dodajući na kraju da svi imamo pravo da vodimo ljubav s kim hoćemo, ali da to uvek mora biti uz zaštitu. Kazanovina „Pijeta” je inače vizuelno zadivljujući film o toksičnom odnosu majke i sina i za samog autora je prilično ličan…
Ni uznemirujući debitantski hrvatsko-srpski film „Stric” Davida Kapača i Andrije Mardešića, a sa Mikijem Manojlovićem u naslovnoj ulozi, nije ostao bez nagrade. Žiri programa „Proksima” mu je sa velikim zadovoljstvom namenio Specijalnu nagradu prepoznavši vrednosti ove mračne filmske priče koja na izazovan način balansira između groteske i trilera…
Ovogodišnji festival u Karlovim Varima bio je događajima nabijen filmski maraton tokom kojeg se spajala noć sa danom. Sav okrenut uvek vernoj i masovno prisutnoj mlađoj populaciji gledalaca, festival je uz filmski program nudio (čini se kao nikada pre) i brojne (bučne i vesele) muzičke sadržaje širom grada te je kakofonija majstorija mladih di-džejeva često onemogućavala miran san svima onima koji su bili željni sna.
Ko je najsrdačnije bio dočekan na 56. KVIFF-u? Bez ikakve sumnje – australijski glumac Džefri Raš, ovogodišnji dobitnik „Kristalnog globusa” za izuzetan doprinos svetskoj kinematografiji. Gde god bi se pojavio pratila ga je armija ushićenih obožavalaca koja bi ga glasnim uzvicima i gromkim aplauzima pozdravljala. Džefri Raš je u Karlovim Varima 6. jula sa publikom proslavio i svoj 71. rođendan…