U svetlu rastućih globalnih ekonomskih i bezbednosnih izazova, kineski predsednik Si Đinping apelovao je na izgradnju “mostova” saradnje. Ovaj poziv dolazi u trenutku kada se Kina suočava sa brojnim sporovima sa svojim susedima i trgovinskim partnerima širom sveta.
“Kina ostaje posvećena putu mirnog razvoja”, izjavio je Si na konferenciji posvećenoj obeležavanju sedam decenija od formiranja ključnih principa kineske spoljne politike. “U kontekstu istorijske dileme između mira i rata, jedinstva i konfrontacije, naša obaveza je da održimo duh ‘pet principa’ mirnog suživota.”
Ovi “pet principa” prvi put su se pojavili u sporazumu iz 1952. godine, koji je Kina postigla sa Indijom, svojim regionalnim rivalom, u vezi sa njihovom himalajskom granicom.
Nakon što je Kina prošle godine posredovala u neočekivanom smirivanju tenzija između Irana i Saudijske Arabije, Vang Ji, najviši kineski diplomata, potvrdio je da će Kina nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u rešavanju globalnih problema.
Međutim, trgovinske veze Kine sa Evropskom unijom su pod pritiskom. EU, blok od 27 država, planira da uvede dodatne carine na električna vozila kineske proizvodnje. EU optužuje Kinu da je preplavila tržište jeftinim električnim vozilima, koje proizvode kineski proizvođači automobila uz velike državne subvencije.
“U eri ekonomske globalizacije, ne smemo stvarati podele”, naglasio je Si. “Umesto toga, trebamo graditi mostove komunikacije i saradnje, a ne podizati gvozdenu zavesu konfrontacije.”