PANAMA SITI – Šef srpske diplomatije Marko Đurić saopštio je izuzetno važne i radosne vesti za sve građane naše zemlje – u glavnom gradu Paname danas je zvanično potpisan bilateralni sporazum na osnovu kojeg državljani Republike Srbije od sada mogu da putuju u ovu centralnoameričku državu potpuno slobodno, odnosno bez viza!
Dok se u tekućoj 2026. godini nastavlja snažna diplomatska ofanziva Beograda na svim meridijanima, ovaj sporazum predstavlja još jedan ogroman korak napred u jačanju međunarodnog ugleda Srbije i vrednosti naših putnih isprava.
Ministar Đurić je ovaj istorijski uspeh obelodanio novinarima u Panama Sitiju, neposredno nakon učešća na prestižnom 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta Asocijacije država Kariba (AKD) i 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD), gde delegacija Srbije ima zapaženu ulogu.
Srpski pasoš sve jači i vredniji na globalnoj rang-listi
„Upravo smo uspešno završili svečanu ceremoniju potpisivanja sporazuma između Republike Srbije i Paname, i naši građani od danas mogu bez viza da putuju u ovu prelepu centralnoameričku državu. Ovo je izuzetno važna vest, ne samo za turiste i privrednike, već i zbog globalnog indeksiranja našeg pasoša. Pravilo je jasno – u što više država na svetu možete da putujete bez viza, to je i srpski pasoš vredniji i generalno se naša zemlja bolje i ozbiljnije kotira na svetskoj mapi“, istakao je ministar Đurić i dodao da je pored ukidanja viznog režima potpisan i važan sporazum o saradnji diplomatskih akademija dveju zemalja.
Đurić je posebno naglasio strateški značaj ovakvih spoljnopolitičkih poteza i saradnje sa zemljama koje su geografski udaljene od Balkana, ali dele iste principe odbrane međunarodnog javnog prava.
Snažna podrška suverenitetu Srbije i dolazak na EXPO 2027
„Izuzetno nam je važno da neprestano pridobijamo i jačamo partnerstva sa onim članicama međunarodne zajednice koje su nam geografski udaljene. To činimo kako zbog očuvanja našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta na Kosovu i Metohiji, tako i zbog drugih principijelnih pitanja. Srbija je država koja traži partnerstva sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova, koje dosledno poštuju Povelju UN i međunarodno pravo, i koje su otvorene za ekonomsku i pragmatičnu saradnju. Sve ove države su generalno izuzetno zainteresovane da uzmu učešće i na velikoj svetskoj izložbi EXPO 2027 u Beogradu“, poručio je Đurić.
Kada je reč o pripremama za EXPO 2027, šef srpske diplomatije je ekskluzivno potvrdio da će jedna od učesnica na ovoj prestižnoj izložbi u Beogradu biti i karipska država Sveti Vinsent i Grenadini, nakon njegovih uspešnih razgovora sa predstavnicima novih vlasti u toj zemlji.
„Reč je o maloj, ali za nas izuzetno važnoj karipskoj državi koja čvrsto i principijelno ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost lažne države Kosovo i koja će sa ponosom učestvovati na našem Ekspu. Za državu Srbiju ne postoje male i velike zemlje. Mi hoćemo da imamo onoliko prijatelja koliko ima zemalja na planeti, jer je za državu našeg profila od ključnog značaja da napravi komparativnu prednost od te vrste iskrenih i prijateljskih relacija“, zaključio je Marko Đurić.
M. D.
















