KOSOVSKA MITROVICA – Svečanom akademijom u prepunom Amfiteatru Fakulteta tehničkih nauka, danas je svečano obeležen Dan Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Pored mnogobrojnih studenata i profesora, ovoj važnoj manifestaciji prisustvovali su istaknuti gosti sa fakulteta iz centralne Srbije i Crne Gore, kao i politički predstavnici Srpske liste.
U tekućoj 2026. godini, dok se srpske institucije na severu Kosmeta suočavaju sa neprekidnim institucionalnim i bezbednosnim pritiscima Prištine, opstanak i pun kapacitet ovog autonomnog univerziteta predstavlja ključni stub očuvanja srpskog naroda i države Srbije u pokrajini.
Rektor Univerziteta, profesor dr Nebojša Arsić, obratio se prisutnima rečima koje su ogolile surovu realnost sa kojom se akademska zajednica svakodnevno suočava na terenu, ali je ujedno poslao i poruku nade i nesalomive volje.
„Znamo kroz šta smo prošli“: Nadljudski napori studenata i profesora
„Svi smo mi duboko svesni kroz šta smo sve prošli tokom proteklih godinu dana. Svi mi koji ovde živimo, radimo i opstajemo, svi naši studenti, najbolje znaju kroz kakve su sve rigorozne izazove i barikade morali da prođu samo da bi mogli redovno da dođu na predavanja i uspešno polažu ispite. Isti ti izazovi važili su i za naše nastavnike kako bi uopšte mogli da obavljaju svoje profesorske aktivnosti“, podsetio je rektor Arsić.
On je iskoristio ovu svečanu priliku da javno izrazi neizmernu zahvalnost državi Srbiji, koja je svojim jasnim stavom, finansiranjem i diplomatskom borbom jedini istinski garant opstanka, ostanka i razvoja srpskog naroda i njegovih institucija na Kosovu i Metohiji.
Presecanje dezinformacija: Univerzitet ostaje ovde i ne seli se nigde!
Rektor Arsić je sa govornice oštro i direktno demantovao sve učestalije zlonamerne glasine i dezinformacije koje su se pojavile u javnosti o navodnoj „integraciji“ ove visokoškolske ustanove u kosovski sistem, ili o planovima za evakuaciju. On je decidno naglasio da ne postoje apsolutno nikakvi planovi o preseljenju Univerziteta van Kosovske Mitrovice.
„Naša vrata su širom otvorena za sve one koji žele da studiraju, napreduju i rade na našem Univerzitetu, kako iz svih drugih delova naše zemlje, tako i iz celog regiona. Najbolji dokaz našeg kvaliteta i međunarodnog ugleda jeste jučerašnja svečana promocija novih doktora nauka. Svi koji su bili prisutni mogli su da vide da smo promovisali stručnjake i naučnike koji dolaze iz nekoliko različitih država. To na najjasniji način pokazuje koliko je ovaj univerzitet cenjen, koliko je naučno poštovan i sa kolikom posvećenošću kontinuirano ulaže u obrazovanje mladih, uspešnih kadrova“, zaključio je rektor Nebojša Arsić.
M. D.
















