VAŠINGTON – Američka vojska izvela je danas novi talas vazdušnih udara na strateške ciljeve unutar teritorije Irana, javljaju svetske novinske agencije. Ovaj napad dolazi kao direktan odgovor Vašingtona na nedavni napad na teretni brod u Hormuškom tesnacu, za koji Bela kuća i Pentagon direktno optužuju Teheran, i to uprkos ranije dogovorenom prekidu vatre između dve sile.
Najnovija eskalacija sukoba na Bliskom istoku preti da potpuno uruši ionako krhki sporazum o primirju. Dok Vašington opravdava akciju zaštitom međunarodnih plovnih puteva, situacija u regionu ponovo dostiže tačku usijanja.
Kako je zvanično saopštila Centralna komanda američke vojske (CENTCOM), na meti napada našla su se iranska vojna skladišta bespilotnih letelica i raketnih sistema.
„Neopravdana agresija iranskih snaga na trgovačke brodove predstavlja jasno i nedvosmisleno kršenje potpisanog primirja“, navela je američka vojska u zvaničnoj objavi na društvenoj mreži Iks (X).
Udari na obalu i ostrvo Kešm: Tramp poručio da je napad na brod „glupost“
Prema informacijama koje je neimenovani vojni zvaničnik otkrio za Njujork tajms (The New York Times), operaciju su izveli najmoderniji američki borbeni avioni pete generacije F-35, uz podršku lovaca F-16. Raketirane su ukupno četiri ključne lokacije unutar Irana, preciznije – vojni položaji raspoređeni duž same obale, kao i baze na strateški važnom ostrvu Kešm u Persijskom zalivu.
Povod za ovu oštru odmazdu Vašingtona dogodio se juče, kada je britanska pomorska agencija UKMTO primila hitno obaveštenje da je komercijalni brod, koji je plovio u blizini obale Omana, pogođen projektilom nepoznatog porekla. Iako je na plovilu pričinjena značajna materijalna šteta, na sreću nije bilo ljudskih žrtava.
Pre nego što su američki lovci poleteli u misiju, predsednik SAD Donald Tramp oštro je osudio incident na moru, opisujući napad na trgovački brod kao „glupo kršenje primirja“ od strane Teherana, što je očigledno bio uvod u hitnu vojnu reakciju Pentagona.
M. D.
















