BEOGRAD – Predsednik Vlade Republike Srbije Đuro Macut, u pratnji državnog sekretara Vladana Zagrađanina i direktora policije generala Draganа Vasiljevića, obišao je danas bazu Odreda Žandarmerije u Beogradu. Povod za ovu svečanu vizitu je obeležavanje velikog i značajnog jubileja – tačno 25 godina od ponovnog formiranja sastava ove elitne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova.
U tekućoj 2026. godini, kada se obeležava četvrt veka od obnavljanja modernog sastava ove formacije, Žandarmerija i dalje predstavlja ključni faktor stabilnosti u zemlji i regionu, spremna da u svakom trenutku odgovori na najsloženije bezbednosne izazove.
Premijer Macut je tokom obilaska baze uputio snažne reči zahvalnosti svim pripadnicima jedinice, podsećajući na njihovu istorijsku ulogu i žrtvu u očuvanju mira i teritorijalnog integriteta zemlje.
Tradicija duža od 160 godina: Više od obične policijske jedinice
„Koristim današnju priliku da se u ime Vlade Republike Srbije i u svoje lično ime najsrdačnije zahvalim i čestitam Žandarmeriji na ovom izuzetno značajnom jubileju. Ali, moramo se podsetiti da to nije samo 25 godina postojanja u ovom našem, novom sazivu – to je slavna istorija koja neprekidno traje više od 160 godina. Kroz tih više od vek i po, a posebno tokom poslednjih 25 godina, Žandarmerija je bila i ostala najznačajniji oslonac odbrane Republike Srbije. Iskazujem duboku zahvalnost na svemu što je ova jedinica postigla, dokazavši na terenu da je jedan od najčvršćih stubova odbrane naše zemlje“, naglasio je premijer Đuro Macut, a preneo saopštenje kabinet ministra unutrašnjih poslova.
Predsednik Vlade je svim žandarmima poželeo još mnogo uspešnih godina u profesionalnom radu, sa posebnim osvrtom na rezultate ostvarene u bliskoj prošlosti.
„Ja se i u svoje lično ime zahvaljujem na svemu što je Žandarmerija postigla na polju bezbednosti. Pre svega u poslednjih godinu dana, kada je kroz konkretne i visoko profesionalne akcije jasno demonstrirala šta znači biti bedem odbrane Srbije“, podvukao je premijer.
Istorijska odluka iz 2001. godine i vernost narodu od 1860.
Svečanom događaju prisustvovao je i pomoćnik direktora policije Saša Kosović, a prisutnima se obratio i komandant Žandarmerije, general Radoslav Repac. On je istakao da srpska Žandarmerija danas slavi jedan od najvažnijih datuma u svom modernom letopisu.
„Na današnji dan, sada već daleke 2001. godine, Vlada Srbije donela je istorijsku odluku o formiranju nove, savremene jedinice unutar MUP-a, a to je bila upravo Žandarmerija. Svih ovih 25 godina u modernom dobu, baš kao i tokom svih onih prethodnih decenija koje sežu unazad sve do sudbonosne 1860. godine, srpska Žandarmerija je bila, jeste i biće apsolutno spremna da izvrši apsolutno sve bezbednosne zadatke i efikasno odgovori na svaki bezbednosni izazov koji se pred nju postavi“, zaključio je general Repac.
M. D.
















