BEOGRAD – Povodom obeležavanja velikog istorijskog jubileja – 250 godina od proglašenja američke nezavisnosti, u Galeriji Atrijum Biblioteke grada Beograda večeras je, u petak, 26. juna 2026. godine, svečano otvorena dokumentarna izložba pod nazivom „Put ka slobodi: izložba povodom 250 godina američke nezavisnosti“. Ovaj značajan projekat realizovan je kao plod uspešne saradnje Biblioteke grada Beograda i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
Manifestaciju je pozdravnim govorom otvorio Nenad Milenović, direktor Biblioteke grada Beograda, izrazivši veliko zadovoljstvo što je jedna ovako fundamentalna istorijska tema dobila svoj prostor upravo u ovoj ustanovi. Milenović je naglasio da je Deklaracija o nezavisnosti ključni dokument jer je utvrdila neotuđivo pravo potlačenog naroda na sopstveni glas, stav i pogled na svet.
„Upravo ta ideja slobode, jednakosti i prava na život, opredeljenje i mišljenje bila je spiritus movens koji je, zajedno sa Francuskom i Industrijskom revolucijom, u političkom, ekonomskom, društvenom i kulturnom smislu preoblikovao Evropu i svet. Ova izložba je naš skromni doprinos da se te lekcije pretoče u svest budućih generacija”, zaključio je Milenović.
Zajednički principi i istorijski papir koji je promenio svet
Prisutnima se potom obratila zamenica šefa misije Ambasade SAD u Republici Srbiji, Erin Kothajmer (Erin Kotheimer). Ona je u svom izlaganju podsetila na viziju Očeva američke nacije koji su duboko verovali u snagu okupljanja oko zajedničkih ideja, moć pisane reči i važnost institucija sposobnih da opstanu generacijama.
„Ta svoja uverenja stavili su na papir, i taj papir je promenio istoriju. Principi koje su Očevi nacije ustanovili – sloboda govora, pravna država – nisu samo američki, već su relevantni za svako društvo koje teži demokratiji i prosperitetu. I partnerstvo između Sjedinjenih Država i Srbije počiva na tim zajedničkim principima”, istakla je Kothajmer.
Multimedijalna postavka: Od Bostonske čajanke do digitalnih filmova
Aktuelna izložba „Put ka slobodi“ zasnovana je na izuzetno uspešnoj i originalnoj američkoj postavci „The Founders Museum: The Road to Liberty“, koju je pripremila organizacija PragerU u direktnom partnerstvu sa Belom kućom i Ministarstvom obrazovanja SAD.
Beogradska publika će tokom trajanja izložbe imati jedinstvenu priliku da kroz 25 bogato ilustrovanih dokumentarnih panoa detaljno prostudira ključne događaje koji su obeležili mukotrpan put Amerike ka samostalnosti. Postavka hronološki prati prve proteste protiv britanske krunske vlasti i čuvenu Bostonsku čajanku, preko usvajanja same Deklaracije i najznačajnijih bitaka Američke revolucije, pa sve do konačnog međunarodnog priznanja nove države.
Poseban segment posvećen je samim potpisnicima Deklaracije koji su odigrali ključne istorijske uloge, među kojima su Tomas Džeferson, Džon Adams, Bendžamin Frenklin, Džon Henkok, Ričard Henri Li i drugi, ali i hrabrim ženama čiji je doprinos revoluciji i ranom američkom društvu ostavio neizbrisiv i trajan istorijski trag.
Da ova izložba ne bude samo klasično posmatranje dokumenata, organizatori su se pobrinuli uvođenjem modernih tehnologija. Putem QR kodova koji se nalaze na svakom izložbenom panou, posetioci pametnim telefonima mogu pristupiti seriji kratkih dokumentarnih filmova koji kroz savremen i interaktivan pristup oživljavaju ličnosti i bitke. Takođe, Biblioteka grada Beograda obezbedila je i poseban krovni QR kod sa kompletnim i preciznim prevodom celokupnog sadržaja na srpski jezik, uz potpuno očuvanje originalnog vizuelnog i grafičkog identiteta postavke.
Ovim projektom Biblioteka grada Beograda nastavlja svoju višegodišnju uspešnu misiju građenja kulturnih mostova koji povezuju različite narode i približavaju svetsku baštinu domaćoj publici. Izložba u Galeriji Atrijum biće otvorena za sve posetioce do 14. jula 2026. godine.
N.V.
















