BANJA LUKA – Politička temperatura u Bosni i Hercegovini dostigla je tačku usijanja nakon dramatičnog i, kako se saznaje, izuzetno neprijatnog telefonskog razgovora između lidera dve najuticajnije stranke u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik otkrio je javnosti detalje „nervoznog“ telefonskog poziva u kojem je predsednik SDA Bakir Izetbegović pokušao da se opravda nakon skandaloznih pretnji i poziva na Dodikovo nasilno uklanjanje.
Dok se u tekućoj 2026. godini politička kriza u Sarajevu produbljuje, odnosi između Banjaluke i bošnjačkih političkih krugova ušli su u novu, otvorenu fazu sukoba u kojoj kompromisa očigledno nema.
Dodik je javnost o detaljima ovog verbalnog okršaja obavestio direktno preko svog zvaničnog naloga na društvenoj mreži Iks (bivši Tviter), otvoreno ismevajući Izetbegovićeve pokušaje da se izvuče iz diplomatskog i političkog skandala koji je sam izazvao gostujući u televizijskoj emisiji.
Smeh sa jedne, a nemušto pravdanje sa druge strane veze
„Tokom tog prilično nervoznog telefonskog poziva ja sam se otvoreno smejao, dok se Bakir Izetbegović nemušto branio i panično pravdao na način da zapravo nije rekao ni ‘da’ ni ‘ne’, koristeći se nekakvim svojim uopštenim floskulama. Ni u jednom jedinom trenutku razgovora on nije uspeo racionalno da objasni ono što je izrekao sinoć, kada je javno pozvao da me sklone nekakvom silom“, ogolio je Dodik ponašanje lidera SDA.
Predsednik SNSD-a je naglasio da je umesto muškog preuzimanja odgovornosti za javno izrečene opasne reči, sa druge strane žice svedočio klasičnim, kukavičkim pokušajima relativizacije i potpunog izbegavanja same suštine upućenih pretnji.
Dodik poručuje: Sada sam još uvereniji u njihove namere!
Ovakav epilog telefonskog razgovora, prema rečima lidera Republike Srpske, samo je dodatno učvrstio njegove stavove o političkom Sarajevu i namerama koje tamošnji zvaničnici imaju prema njemu i srpskom narodu.
„Zbog svega toga, moj stav ne samo da ostaje apsolutno isti, već sam nakon ovog razgovora još čvršće uveren da je ono što je Izetbegović izrekao u emisiji bilo veoma jasno, precizno i nedvosmisleno nacrtano. Sa druge strane, iskreno moram da kažem – izuzetno mi je drago što sam štetočina njihove politike i što im kvarim planove“, zaključio je Milorad Dodik u svojoj objavi na Iksu, poslavši jasnu poruku da neće pokleknuti pred pritiscima i pretnjama iz Federacije.
M. D.
















