Potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić uputio je danas pismo Kancelariji Bele kuće za partnerstva zasnovana na veri i susedstvu, u kojem je izrazio zabrinutost zbog, kako je naveo, eskalacije pritisaka i kršenja ljudskih prava srpske zajednice na KiM, posebno tokom današnjeg obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
Jevtić je u pismu, koje je objavio na svom nalogu na Fejsbuku, naveo da su vernicima na Gazimestanu, prema njegovim tvrdnjama, uskraćena osnovna prava na slobodu izražavanja i slobodu veroispovesti.
On je ocenio da na KiM postoji zabrinjavajući trend proizvoljnih hapšenja pripadnika srpske zajednice, što, kako tvrdi, dodatno povećava osećaj nesigurnosti i nestabilnosti.
Jevtić je ukazao i na, kako je naveo, zabranu isticanja srpske nacionalne zastave i simbola Srpske pravoslavne crkve, ocenjujući da su takve mere u suprotnosti sa osnovnim principima zaštite ljudskih i verskih prava.
U pismu je pozvao Kancelariju Bele kuće za partnerstva zasnovana na veri i susedstvu da razmotri, kako je naveo, navodna kršenja prava srpske zajednice, založi se za zaštitu srpskog pravoslavnog nasleđa i doprinese očuvanju bezbednosti i osnovnih ljudskih prava Srba na KiM.
Takozvana kosovska policija je danas na Gazimestanu privela više osoba nakon parastosa održanog povodom Vidovdana.
E.M.















