„Naš je posao da brinemo o svojoj deci i nastavićemo to da radimo u skladu sa zakonom, u skladu sa Ustavom“, rekao je Vučić za TV Informer.
On je istakao da se u tom saopštenju vidi da se oni plaše konkurencije i da su im bitne samo fotelje, a ne i dobrobit studenata.
„Niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno. I da su glasali, izglasali bi. To mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni našim studentima“, rekao je Vučić za TV Informer.
Ukazao je da je ta današnja sednica zakazana da bi se studentima uskratila prava, a da on želi da mladost Srbije bude obrazovana i da ide u korak sa svetom.
„To je pitanje hoćemo li da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne, hoćemo li da imamo obrazovanu mladost, hoćemo li moći da idemo u korak sa svetom i što se tiče najnovijih tehnologija, ili ćemo da ostanemo u 1996. i 1997. godini otprilike, kada su ti profesori u 70 odsto slučajeva šetali po beogradskim ulicama i još zamišljaju da su tu da bi oslobađali nekoga od nečega, a ne da pruže obrazovanje našoj deci. I posebno je zanimljivo što je veliki deo njih uspeo u tome da obezbedi inostrane fakultete za svoju decu, ali nikako ne bi želeo da to obezbedi za drugu decu“, rekao je Vučić.
Dodao je da članovi tog rektorskog kolegijuma nisu na legitiman način izabrani, za razliku od njega.
„Posebno je zanimljivo da oni nama govore da, iako ja predstavljam deo izvršne vlasti i jedini sam legitimno izabran, za razliku od njih koji nikada nisu na legitiman način izabrani, možda legalan, ali ne legitiman i nikada nisu stekli legitimitet kroz podršku većeg ili značajnijeg broja ljudi, dakle, da nam određuju šta možemo da činimo i radimo u politici, ali da mi valjda, iako imamo sva Ustavom i zakonom zagarantovana prava, nemamo pravo da se mešamo u ono što je delokrug njihovog rada. Dakle, ovim su mi ukazali na to što bi trebalo da učinimo i verujem da će, ako ne ova Vlada, neka sledeća Vlada u svakom slučaju umeti da uradi to što je posao, imati dovoljno hrabrosti da se suoči sa svim ovim pritiscima“, rekao je Vučić.
Istakao je da su to besprizorni pritisci koji dolaze sa političkog krila Beogradskog univerziteta.
„Mi to tako razumemo, to su radili godinu i po dana, nastavljaju isti posao da rade i naše je da se tome suprotstavimo“, rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanje da prokomentariše kritiku rektorskog kolegijuma usmerenu na najavljene reforme u visokom obrazovanju, Vučić je rekao da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i da on misli najbolje za srpsku omladinu.
„Zakone u ovoj zemlji donose narodni poslanici. Različiti ljudi imaju aktivnu legitimaciju za predlaganje zakona. Dakle, obično Vlada šalje predloge zakona, ali to mogu da rade narodni poslanici, pod određenim procedurama mogu i drugi ljudi.
Dakle, zna se ko ima aktivnu legitimaciju za podnošenje nacrta zakona Vladi, odnosno u formi predloga zakona Narodnoj skupštini. Tako da oni, naravno da nisu u pravu i to nije nikakvo mešanje u rad Univerziteta u Beogradu, niti im ja govorim kako i na koji način bi Univerzitet u Beogradu trebalo, ne znam šta da čini i koga da izabere“, rekao je Vučić.
Ukazao je da su srpski univerziteti, pre svega Univerzitet u Beograd, dramatično pali na svim svetskim listama koje mere kvalitet visokog obrazovanja.
„Plaćaćemo svi cenu vašeg lošeg i katastrofalnog izbora i to plaćamo već dramatičnim padom na svim listama svetskim koji govore o kvalitetima univerziteta. Govorim pre svega o Beogradskom univerzitetu koji beleži najveći pad, ali i o svim ostalim Univerzitetima naše zemlje. U svakom slučaju, jasno je ko ima zakonodavnu inicijativu, ko ima pravo da menja zakone, okvire u kojima se svi krećemo i tu nema nikakve dileme i nema nikakve filozofije. Morali bi malo da nauče, oni koji su za ovo glasali, ili možda nisu glasali, ali bi svakako glasali da im je neko ponudio da glasaju, tako njihova demokratija funkcioniše“, rekao je Vučić.
Istakao je da gleda u budućnost i razmišlja o boljitku za srpske studente.
„Gledam unapred, razmišljam o omladini i o mladosti našoj, to mi je jedino čime se rukovodim i nema veze ni sa kakvim osvetama, jer ti ljudi danas zarađuju mnogo više novca nego što su zarađivali ranije, jer je to bio tobož studentski zahtev, u stvari je to bio njihov zahtev, blokaderskih profesora i političkih aktivista, da dobiju mnogo veće plate.
Dobili su sve što su poželeli, dobili su sve što su hteli, sada je vreme da narod i država, a posebno mladost Srbije, dobije ono što hoće, a to je konkurencija, da dobije bolje univerzitete, da sa više pažnje odnosimo prema njima, da mogu da idu u korak sa svojim mladim kolegama iz Evrope i sveta ili da budu uspešniji od njih, jer imamo svakako izuzetno talentovanu decu, izuzetno talentovane mlade ljude, samo neko mora sa njima da radi, razgovara, da ih uči, obučava, podučava, a ne da ih maltretira i zloupotrebljava za svoje političke potrebe“, rekao je Vučić.
Dodao je da je posao države da brine o svojoj deci, kao i da će nastavitit to da radi ukazujući da blokaderi, prema njegovim rečima, nemaju nikakvih ideala, principa i nikakve želje za boljim obrazovanjem za mladost.
Odgovarajući na pitanje kako komentariše to što u saopštenju rektorskog kolegijuma navode da im je „ekonomski teško“ i da ih finansijski ugrožava, Vučić je rekao da su oni dobili mnogo novca, a sada se plaše konkurencije.
„Oni hoće izbegavanjem konkurencije da na svaki način štite svoja, kako ih oni nazivaju, stečena prava, a to nisu stečena prava, već su to prava koja su im je država dala i omogućila. I pošto znaju koliko su nesposobni, pošto znaju koliko ne umeju da izađu na kraj sa konkurencijom, njima je rezultat te borbe poznat. Zato je tolika pobuna protiv bilo kakve promene. Oni žele status quo. Oni bi nas vratili i u socijalističko samoupravljanje da mogu. Samo da se nikada ništa ne promeni. A ljudi hoće promene u ovoj zemlji. Ljudi hoće da se menjaju stvari. Ne da ode jedan, dođe drugi ili ne znam šta. Ljudi hoće da se menja sistem, ljudi hoće da se menjaju stvari, hoće da vide da imamo snage da idemo napred“, rekao je Vučič.
Kako kaže, „oni su kočničari reformi i promena“ i jedino što žele, kako kaže, to su fotelje za njih.
„Da budu što masnije koverte koje dobijaju i ništa više od toga. Nikakvih ideala, nikakvih principa, nikakve želje za boljim obrazovanjem za našu mladost i to je to. Ja mislim da ljudi, na kraju krajeva, to vide i odlično razumeju. Uostalom, molim vas, pošaljite ekipu na neki od naših fakulteta. Ne može danas niko da vam zabranjuje nikakvi plenumi, niti bilo ko, niti bilo šta tu postoji. Bilo gde pošaljite, da vidite na šta liče i te oglasne table i zidovi i učionice i amfiteatri i kako god to, šta god, slušaonice. Samo otiđite da vidite kakve su svinjarije od onoga što su generacije ljudi u ovoj zemlji gradile i radile i uspeli da naprave. I nisu za to kriva ta deca, za to su krivi upravo ovi koji se plaše konkurencije i koji brinu samo za svoja leđa i ni za šta više“, rekao je Vučić.
– Pozivam na smirivanje tenzija, zvučnog topa nije bilo, strane službe da provere
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas na smirivanje tenzija i strasti u društvu i poručio da građani treba da pokažu odgovornost, pristojnost i poštovanje pravila, jer bez pravila, kako je rekao, nema države i ponovo odbacio tvrdnje o upotrebi „zvučnog topa“ pozivajući međunarodne službe da to provere.
„Molim, pozivam na smirivanje tenzija i strasti sa ove strane, rekao bih većinske Srbije. Molim ljude da samo ne radimo isto ono što oni rade. Moramo da pokažemo da smo mudriji, pristojniji i pametniji. Svi smo jedna porodica i moraćemo da budemo zajedno, da budemo ujedinjeni“, istakao je Vučić prilikom uključenja u program televizije Informer.
Vučić je rekao i da oni koji ga napadaju nikada nisu osudili uvrede i napade usmerene na njegovu porodicu ističući da je važno da građani razumeju značaj poštovanja pravila i institucija.
„Pristojni ljudi ove zemlje to dobro razumeju. Ljudi koji poštuju državu i vole svoju zemlju uvek će pronaći racionalnu argumentaciju i poštovati pravila, jer bez pravila nema države“, rekao je Vučić.
Govoreći o navodima o upotrebi „zvučnog topa“ na protest 15. marta prošle godine Vučić je ponovio da takvo sredstvo nije korišćeno i pozvao međunarodne službe da to provere.
„Siguran sam da će, kada prođe vreme manipulacija, svi videti istinu. Pozivam sve evropske službe i bilo koju ozbiljnu službu u svetu da dođe i proveri. Niko neće moći da kaže da je bio upotrebljen zvučni top. Niko. Tu nema nikakve dileme, stvari su čiste“, rekao je Vučić.
Komentarišući spekulacije o takozvanom Sarajevo safariju, Vučić je rekao da je zahvalan novinarki Olji Bećković što, kako je naveo, nije želela da tu temu uvrsti u svoju emisiju, jer je smatrala da je neosnovana.
„Na tome sam joj ljudski zahvalan, jer je makar po tom pitanju pokušala da bude koliko-toliko korektna. To od mnogih drugih nisam čuo“, rekao je Vučić.
On je ocenio da funkcioniše „mašinerija laži“ u kojoj, kako tvrdi, pojedini regionalni portali objavljuju sadržaje koje potom prenose drugi mediji.
„Objavi jedan zagrebački portal, pa sarajevski ili podgorički, a onda to prenose drugi mediji i tako u krug. Danas je dovoljno objaviti naslov. Ljudi često misle da znaju sve o nekoj temi samo zato što su pročitali naslov, a sve postaje površno“, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, „laži se ruše kao kula od karata“, navodeći kao primer slučaj „Jovanjica“.
Govoreći o napadima na njega i njegovu porodicu, Vučić je rekao da to za njih nije ni zanimljivo ni lako, ali da neće odustati od rada.
„Meni i mojoj porodici nije zanimljivo da slušamo takve stvari i nije nam jednostavno, ali nema kukanja i nema plakanja. Idemo dalje. Pripremam se za naredne dane, koji su važni za našu zemlju, i mnogo toga imamo da uradimo za građane. Verujem da će biti zadovoljni našom borbom i angažmanom“, rekao je Vučić.
Govoreći o ekonomskim pokazateljima, predsednik Srbije rekao je da je prema podacima Evrostata Srbija trenutno četvrta u Evropi po stopi privrednog rasta u prvom kvartalu.
„U jednom trenutku bili smo prvi, a sada smo četvrti po stopi rasta. Ispred nas su Danska, Malta i Poljska. Verujem da do kraja godine možemo da budemo među prve tri zemlje u Evropi, a da sledeće godine budemo prvi“, rekao je Vučić.
On je ocenio da su to značajni rezultati za Srbiju i da je dobro što su građani imali poverenje u rukovodstvo države.
„Pozivam sve ljude da rade mnogo više, da se bore i da gledaju kako da rešavaju probleme građana. Okolnosti nisu lake, naprotiv, veoma su teške, ali sam siguran da će građani biti zadovoljni rezultatima koje ostvarujemo“, zaključio je Vučić.
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je ranije da je u toku predistražnog postupka povodom smrti M.Ž. i okolnosti pod kojima je došlo do zapaljenja pirotehničkih sredstava na Filozofskom fakultetu u Beogradu 26. marta, došlo do podataka koji ukazuju da je u januaru prošle godine na sastanku organizacije studenti u blokadi za protest 15. marta iste godine planirana simulacija upotrebe „zvučnog topa“, za koju bi bili optuženi državni organi.
– Fotomontaža sa Belivukovom majicom „pokvareni, prljavi trikovi“
Predsednik Vučić izjavio je danas da su spekulacije o tome da je navodno nosio majicu sa obeležjima navijačke grupe čiji je vođa bio Veljko Belivuk, optužen za najteža krivična dela, „pokvareni, prljavi trikovi“.
Vučić je, reagujući povodom naslova portala N1 „Vučić u Belivukovoj majici“, naveo da naslovi pojedinih medija, koji ga dovode u vezu sa Belivukom, služe za dehumanizaciju i kriminalizaciju.
„Možda sam bio preoštar juče prema novinarki N1, iako nisam nijednu ružnu reč rekao, naprotiv, ali je valjda osetila potrebu da se sveti, pa je napisala: ‘Vučić u Belivukovoj majici’. Onda je, naravno, reč o šali, čak ne o šali, već o tome da Belivukov advokat sam kaže da je ovo fotomontaža, ali želeći da kaže da su i druge stvari mogle da budu fotomontaža“, istakao je Vučić.
Dodao je da ljudi kad pročitaju taj naslov, a uglavnom čitaju samo naslove, dođu do zaključka da je „Vučić sigurno nosio majicu“.
„To su vam ti pokvareni, prljavi trikovi, ta vrsta dehumanizacije, kriminalizacije kojom se bave svakoga dana. I sad kad im ne ide dobro, kada se jedna za drugom, ove laži i neistine koje su fabrikovali raskrinkavaju, više ne znaju ni šta da rade, ni kako da govore, i postaje nervoza, histerija sve veća, jer sve ono što su već izračunali pada u vodu“, poručio je predsednik.
M. D.
















