PANAMA SITI – Očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Srbije na globalnoj sceni zahteva neprekidnu i agresivnu diplomatsku ofanzivu na svim meridijanima. Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas u Panama Sitiju da je za našu zemlju od fundamentalnog, istorijskog značaja što u Latinskoj Americi ima čvrstu bazu država koje nepokolebljivo podržavaju Srbiju po pitanju Kosova i Metohije, ali je odmah poslao i ozbiljno upozorenje domaćoj javnosti.
Dok se u tekućoj 2026. godini lome koplja u međunarodnim forumima, šef srpske diplomatije na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini OAD poručuje da se nijedan glas u UN ne dobija na lepe oči.
„Nemojmo misliti da je dovoljno da stvari uzmemo zdravo za gotovo i da očekujemo da ćemo, ako ne komuniciramo i ne sarađujemo sa tim zemljama, uvek moći slepo da računamo na njihovu podršku. Ne! Samo ako nastavimo da radimo svaki dan, da se interesno, politički i na svaki drugi ekonomski način povezujemo, moći ćemo da računamo na ovu moćnu bazu podrške koju imamo ovde“, presekao je Đurić.
Šamar za Evropu: U Panami je atmosfera prijateljskija nego na starom kontinentu
Govoreći o učešću srpske delegacije na ovom prestižnom Samitu organizacija američkih država u Panami, Đurić je podelio izuzetno zanimljive impresije nakon niza bilateralnih sastanaka koje je održao sa kolegama, ministrima spoljnih poslova latinoameričkih zemalja. On je povukao direktnu i prilično oštru paralelu sa teškim diplomatskim sastancima u Evropi.
„Atmosfera na ovoj konferenciji je generalno daleko bolja, neuporedivo prijateljskija i mirnija nego što se to može iskusiti na nekim evropskim i našim regionalnim skupovima. Mislim da je to nešto što bi sve zajedno trebalo na neki način i da nas zabrine – kako je to moguće da na sastancima na nivou Evrope ili našeg regiona atmosfera jeste toliko teža i znatno manje orijentisana ka budućnosti nego što je to slučaj ovde u Panami“, otvoreno je ukazao šef srpske diplomatije.
Srbija kao most između Evrope i Latinske Amerike
Đurić je zaključio da je za zvanični Beograd od strateške važnosti što je Srbija uspešno zastupljena i glasno predstavljena na ovako uticajnom međunarodnom forumu. Naša država se u Panami uspešno profiliše kao ozbiljan i pouzdan igrač – kao jedna od retkih zemalja koja ima kapacitet i diplomatsku težinu da bude snažan most saradnje između Evrope i centralne i Latinske Amerike, što dugoročno cementira našu poziciju u odbrani nacionalnih interesa.
M. D.
















