BEOGRAD – Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije služio je danas, u Nedelju siropusnu, svetu arhijerejsku Liturgiju u Hramu Svetog Save na Vračaru. Ovom molitvom i poučnom besedom obeležen je početak Velikog posta – Četrdesetnice, vremena pripreme vernika za najveći hrišćanski praznik, Vaskrs.
Patrijarhu su sasluživali mitropolit niški Arsenije, episkopi Stefan i Aleksej, kao i gost iz Kiparske pravoslavne crkve, episkop mesaorijski Grigorije.
U svojoj besedi, Patrijarh je naglasio da suština posta nije samo u pridržavanju spoljašnjih pravila, već u unutrašnjem preobražaju:
„Post nije sam sebi cilj. Nije najvažnije tokom posta da se brinemo o spoljašnjim pravilima. Pravila su samo oruđa koja nas vode jednome i jedinstvenome cilju, a to je zajednica sa Bogom i zajednica ljubavi sa drugim ljudima“, poručio je Patrijarh Porfirije.

Nakon bogosluženja, Patrijarh je u srdačnom razgovoru sa mnogobrojnim vernicima poželeo svima blagosloven i bogougodan predstojeći post. Današnji dan, poznat i kao Bele poklade, predstavlja poslednju pripremu pred sutrašnji početak Vaskršnjeg posta, koji ove godine za pravoslavne vernike traje do sredine aprila.
N.V.
















