BEOGRAD / KOSOVSKA MITROVICA – Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković uputio je danas zvanično, oštro i dramatično pismo najvišim međunarodnim predstavnicima. U ovom diplomatskom apelu, Petković je zatražio hitnu i pravovremenu reakciju međunarodne zajednice kako bi se konačno zaustavio permanentni teror nad Srbima na Kosovu i Metohiji i kako bi se na delu pokazalo da proklamovane evropske vrednosti moraju da važe i za obespravljeni srpski narod u južnoj pokrajini.
U tekućoj 2026. godini, dok se bezbednosna situacija na severu KiM nalazi na ivici pucanja, ovo pismo predstavlja zvaničnu reakciju Beograda na svesno i plansko podizanje tenzija od strane privremenih institucija u Prištini uoči velikih nacionalnih praznika.
Povod za hitno reagovanje direktora Kancelarije za KiM jeste incident koji se dogodio u sredu u severnom delu Kosovske Mitrovice. Naime, takozvana kosovska policija brutalno je privela četvoricu srpskih mladića čiji je jedini „greh“ bio to što su želeli da ponovo oslikaju i obnove ranije uništeni mural sa likovima blaženopočivšeg patrijarha Pavla i mitropolita Amfilohija.
Udar na temelje srpskog identiteta: Pismo poslato Kvinti i Evropskoj uniji
Petković je pismo uputio ambasadorima zemalja Kvinte, specijalnom izaslaniku EU za dijalog Peteru Sorensenu, šefu Delegacije EU u Srbiji, kao i brojnim drugim međunarodnim zvaničnicima i organizacijama. On je najoštrije osudio ovaj najnoviji eskalatorni i fašisoidni potez prištinske policije kojim je, kako je eksplicitno istakao, direktno, bezobzirno i nedvosmisleno udareno na same temelje srpskog verskog, kulturnog i nacionalnog identiteta.
„Policijski pripadnici su tokom dana u severnom delu Kosovske Mitrovice presreli, legitimisali, a potom i priveli četvoricu srpskih mladića isključivo zato što su pokušali da obnove mural posvećen blaženopočivšem patrijarhu Pavlu. Podsećamo međunarodnu javnost da su ovi murali, koji predstavljaju svetinju za naš narod, divljački prekrečeni tokom prošle, 2025. godine. To je učinjeno po direktnom nalogu prethodne, nelegitimno izabrane opštinske vlasti u Mitrovici na čelu sa Erdenom Atićem, i to sa isključivom i jasnom namerom da se u izuzetno krhkoj bezbednosnoj situaciji maksimalno isprovocira i izazove ishitrena reakcija golorukog srpskog stanovništva“, naveo je Petković u pismu u koje je agencija Tanjug imala direktan uvid.
Maltretirali srpsku decu pa im pisali kazne za „vandalizam“
Direktor Kancelarije za KiM je do detalja upoznao strane diplomate sa torturom kroz koju su mladići prošli u policijskoj stanici. Nakon višesatnog neosnovanog zadržavanja, psihičkog i verbalnog maltretiranja od strane albanskih policajaca, mladići su pušteni na slobodu, ali je vrhunac apsurda i cinizma to što je jednom od njih izrečena visoka novčana kazna – i to pod sramnom optužbom za „vandalizam“.
Petković je na kraju pisma podvukao da ovakvo postupanje ne predstavlja nikakvo sprovođenje reda i zakona, već ogoljenu i brutalnu zloupotrebu kompletnih poluga vlasti. Reč je o direktnom nastavku kontinuirane, agresivne i šovinističke politike pritisaka iz Prištine, koja je strateški usmerena ka zastrašivanju preostalog srpskog naroda na Kosmetu i sistematskom brisanju svakog istorijskog traga i simbola srpskog postojanja na ovim prostorima.
M. D.















