BEOGRAD – Jedan od najuglednijih svetskih ekonomista, profesor sa prestižnog Kolumbija univerziteta i globalni ekspert u oblasti održivog razvoja, Džefri Saks, uputio je najoštriju poruku američkoj administraciji do sada. Saks je u razgovoru za domaće medije izričito naglasio da su američke sankcije uvedene Naftnoj industriji Srbije (NIS), zbog većinskog ruskog vlasništva, potpuno nezakonite i jednostrane, podvukavši da Sjedinjene Američke Države nemaju nikakvo pravo da zabrane Srbiji da sarađuje sa Ruskom Federacijom.
Dok zvanični Vašington već duže vreme vrši pritisak tražeći radikalne poteze na srpskom energetskom tržištu u ovoj 2026. godini, ugledni američki profesor ocenjuje da je takvo ponašanje Bele kuće apsolutno suludo.
„Ja smatram da su američke sankcije naprosto nezakonite. Zakonite sankcije u međunarodnom pravu znače da su se sve velike sile u Savetu bezbednosti UN složile oko tog paketa. Ali rekao bih da jedna zemlja ne može, ili bar ne bi trebalo, da na ovaj način maltretira druge suverene države. Sjedinjene Države ne bi smele da budu u poziciji da naređuju i kažu Srbiji da ne može da sarađuje sa Rusijom. To je suludo“, izjavio je profesor Saks.
Finansijski teror Vašingtona: Koriste moć dolara za sprovođenje bezakonja
Saks je do detalja ogolio mehanizam kojim Amerika ucenjuje ostatak sveta, objašnjavajući kako Vašington koristi poziciju dolara kao globalne valute za sprovođenje svojih geopolitičkih interesa.
On je istakao da je trenutna situacija takva da, ukoliko neka suverena zemlja pokuša da zaobiđe jednostrane sankcije, SAD automatski koriste poluge moći da blokiraju njene komercijalne banke i direktno ugroze stabilnost celokupne nacionalne ekonomije.
„SAD imaju izvesnu praktičnu, ali nasilnu moć nad drugim zemljama da na terenu brutalno sprovode ono što je inače potpuno nezakonito sa međunarodne tačke gledišta“, ukazao je američki ekonomski ekspert u razgovoru za RTS.
Stop američkom diktatu: Gledajte svoja posla, a ne odnose Srbije i Rusije!
Na direktno pitanje kako komentariše otvorene zahteve američke administracije koja smatra da je hitna nacionalizacija NIS-a jedino prihvatljivo rešenje i da Srbija po svaku cenu mora da istisne Ruse iz vlasničke strukture kompanije, Saks je odgovorio da oštro odbacuje takve ucene i da ne veruje u pravo Amerike da diktira uslove bilo kog međunarodnog sporazuma.
„Ponoviću još jednom, vrlo jasno – ne verujem u jednostrane sankcije SAD i smatram ih duboko pogrešnim. Kad god mi se ukaze prilika, ja otvoreno govorim svojoj zemlji da je izuzetno kontraproduktivno to što pokušava da naređuje ostatku sveta kako da se ponaša. To jednostavno nisu američka posla. Amerika pod hitno treba da počne da se bavi isključivo svojim poslovima, a ne da gura nos u odnose između Srbije i Rusije, i tačka!“, zaključio je profesor Džefri Saks, zadavši ozbiljan diplomatski šamar spoljnoj politici Vašingtona.
M. D.
















