GRAČANICA / KOSOVSKA MITROVICA – Velika grupa Srba sa severa Kosova i Metohije, iz Kosovskog Pomoravlja i centralnog dela pokrajine, krenula je rano jutros organizovano put Kraljeva kako bi dali snažnu, plebiscitarnu podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na današnjem svečanom otvaranju nove deonice Moravskog koridora od Adrana do Preljine.
U tekućoj 2026. godini, dok se srpski narod na Kosmetu suočava sa svakodnevnim institucionalnim izazovima, ovaj masovni pokret sunarodnika sa juga zemlje predstavlja jasnu demonstraciju nacionalnog jedinstva i neraskidive veze između Beograda i naroda u pokrajini.
Okupljeni građani, koji ponosno nose srpske trobojke i transparente, ističu da na ovaj način žele da pruže javnu zahvalnost predsedniku Vučiću jer država Srbija kroz ekonomske i finansijske projekte najsnažnije podržava opstanak i ostanak srpskog naroda na KiM.
Od svetinje u Gračanici do spajanja Šumadije i Zapadnog Pomoravlja
Nakon što prisustvuju današnjem velikom infrastrukturnom otvaranju kod Kraljeva u 17.00 časova, ovi hrabri ljudi odmah nastavljaju svoj put ka Beogradu. Tamo će se pridružiti stotinama hiljada sunarodnika iz ostalih delova zemlje na velikom svenarodnom skupu na platou ispred Doma Narodne skupštine, koji se održava sutra, u subotu. Cilj im je, kako sami poručuju, da pošalju jasnu poruku o jedinstvenoj, jakoj, ekonomski stabilnoj i nezavisnoj Srbiji.
Građani centralnog Kosmeta simbolično su se okupili jutros ispred same kapije velelepnog Manastira Gračanica, odakle su uz blagoslov krenuli na dalek put. Miloš Ilić, koji je krenuo iz ove srpske enklave, objasnio je motive ovog velikog marša:
„Predsednik Vučić je taj koji nas ujedinjuje, koji čini da se svi osećamo i budemo jedna stabilna srpska porodica koja ima jasnu budućnost. Za nas na Kosovu i Metohiji ta stabilna budućnost je od bukvalno presudnog značaja za goli opstanak. Zato smo danas bez razmišljanja krenuli na put da podržimo politiku razvoja zemlje. Kada je država Srbija ekonomski jaka i kada se grade auto-putevi, ima mnogo više kapitalnih projekata i direktne finansijske podrške i za nas Srbe na Kosmetu“, podvukao je Ilić.
Televizija Most: Više od 350 kosmetskih Srba već na drumu
Prema operativnim podacima i izveštaju TV Most, put centralne Srbije i prestonice jutros je krenulo oko 200 Srba iz opština na severu – Leposavića, Zvečana, Severne Kosovske Mitrovice i Zubinog Potoka.
Istovremeno, koloni se priključilo i više od 150 Srba iz svih mesta Kosovskog Pomoravlja, same Gračanice i okolnih srpskih sela na centralnom KiM, čime je formirana impresivna kolona podrške državnoj politici rasta i stabilnosti.
M. D.
















