BEOGRAD – Republika Srbija zvanično je ušla u prvu fazu nuklearnog programa, potvrdila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Nakon sastanka sa Međuresornom ekspertskom radnom grupom, saopšteno je da se intenzivno radi na izradi 19 infrastrukturnih studija koje su preduslov za donošenje konačne odluke o izgradnji prve srpske nuklearne elektrane.
Mape puta ka srpskom „atomu“:
Saradnja sa Francuskom: Francuska agencija za razvoj (AFD) i kompanija EDF iskazale su interesovanje za finansiranje ključnih studija – od izbora lokacije do razvoja domaćih stručnih kadrova.
Informisana odluka Vlade: Cilj je da do leta 2027. godine budu završena sva istraživanja koja će omogućiti državi da preseče i krene u realizaciju projekta.
Rokovi za istoriju: Plan je da Srbija do 2032. godine bude spremna za izbor tehnologije i potpisivanje ugovora, dok se prvi megavati iz nuklearke očekuju na mreži nakon 2040. godine.
Ekspertski timovi: Više od 20 vrhunskih stručnjaka podeljeno je u podgrupe koje pokrivaju sve bezbednosne, tehničke i ekonomske aspekte koje propisuje MAAE.
Dok svet potresa energetska kriza, Srbija dugoročno rešava pitanje stabilnosti, okrećući se najčistijem i najpouzdanijem izvoru bazne energije u 21. veku.
M. D.
















