PODGORICA – Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević optužio je crnogorskog premijera Milojka Spajića da redovno održava kontakte sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ministrom Sinišom Malim ali da te razgovore krije od javnosti. Knežević je javno ponudio da podnese ostavku na sve funkcije ukoliko se veštačenjem telefona ispostavi da Spajić ima manje ostvarenih poziva prema vrhu srpske vlasti nego on sam čime je podigao političke tenzije u Crnoj Gori na novi nivo.
Ostavka na stolu i tajne veze sa Beogradom
Prvo, Knežević je prozvao poslanika Pokreta Evropa sad Vasilija Čarapića da direktno pita premijera o intenzitetu komunikacije sa zvaničnicima Srbije naglašavajući da se on za razliku od Spajića nikada ne krije kada sarađuje sa Beogradom. Lider DNP-a smatra da Spajić koristi distancu prema Srbiji samo kao političku masku dok u pozadini koordinira poteze sa srpskim državnim vrhom kad god mu to odgovara zbog stabilnosti ili poslovnih interesa.
Drugo, u oštrom tonu Knežević je istakao da nema nikakve stanove u Beogradu na vodi niti poslovne prostore i kriptovalute koji bi ga mogli kompromitovati ili vezivati za spekulacije koje prate premijera Spajića. Ovom izjavom on želi da pošalje poruku da je njegova veza sa Srbijom isključivo ideološka i nacionalna dok Spajićevu saradnju pokušava da predstavi kao interesnu i prikrivenu što stvara sumnju u transparentnost rada aktuelne crnogorske vlade.
Treće, poziv na „veštačenje telefona“ je radikalan potez koji do sada nije viđen u crnogorskom parlamentu i koji služi kao dokaz Kneževićeve samouverenosti u iznete tvrdnje. Ukoliko se Spajić ne oglasi ili odbije ovakav test Knežević će verovatno nastaviti da koristi ovu temu kao ključni argument za destabilizaciju parlamentarne većine optužujući premijera za licemerje i vođenje dvostruke politike prema najvažnijem susedu regiona u trenutku kada su odnosi Beograda i Podgorice pod lupom međunarodne javnosti.
M. D.
















