GAZIMESTAN – Pripadnici takozvane kosovske policije priveli su danas, odmah po završetku parastosa Kosovskim junacima na Gazimestanu, više srpskih mladića i vernika koji su mirno prisustvovali obeležavanju Vidovdana. Dok mediji u Prištini pokušavaju da opravdaju ovaj najnoviji čin otvorenog progona navodnim pevanjem „nacionalističkih pesama“, svedoci sa terena potvrđuju da je reč o čistoj provokaciji i brutalnoj represiji uperenoj protiv srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Dok su mitropoliti SPC slali poruke mira i dostojanstva, Kurtijevi specijalci su na izlazima sa Gazimestana demonstrirali silu, grubo presretali i odvodili vernike u pravcu Prištine, svesno podižući tenzije na najvažniji srpski praznik.
Kako prenosi prištinski portal Kaldžo, policija je svesno pravila selekciju i obruč oko hodočasnika. „Tokom kontrole učesnika koji su organizovano napuštali prostor Gazimestana, identifikovani su osumnjičeni, koje je policija potom privela i transportovala“, navodi se u albanskim medijima, koji namerno kriju tačan broj uhapšenih Srba.
Srpska lista i Kancelarija za KiM: Besprizoran čin represije i pokušaj zastrašivanja
Povodom nezapamćenog skandala i maltretiranja vernika odmah je reagovala Srpska lista, koja je saopštila da današnja hapšenja na Gazimestanu predstavljaju najdirektniji dokaz represije i očigledan pokušaj zastrašivanja srpskog naroda u pokrajini. Srpska lista je naglasila da je o ovom brutalnom incidentu hitno obavestila sve relevantne međunarodne predstavnike i misije na Kosmetu.
Oglasila se i Kancelarija za Kosovo i Metohiju, koja je hapšenje nazvala sramnim i beskrupuloznim činom u režiji režima Aljbina Kurtija. Kancelarija je uputila najoštriji zahtev međunarodnoj zajednici, tražeći hitan diplomatski angažman i pritisak na Prištinu kako bi svi bespravno privedeni Srbi odmah bili pušteni na slobodu.
Veličanstven parastos u senci dugih cevi: Služili mitropoliti Joanikije i Teodosije
Pre nego što je otpočeo policijski teror, u porti spomen-kompleksa na Gazimestanu služen je svečani i dostojanstveni parastos svim srpskim junacima postradalim u sudbonosnom Kosovskom boju 1389. godine. Pred velikim brojem vernika pristiglih iz svih krajeva Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, svetu službu su predvodili mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i mitropolit raško-prizrenski Teodosije, uz sasluženje više arhijereja i vladika Srpske pravoslavne crkve.
U svojoj upečatljivoj i emotivnoj besedi, vladika novobrdski Ilarion podsetio je okupljeni narod na neprolaznost kosovskog zaveta kneza Lazara koji je izabrao Carstvo Nebesko.
„Carstvo Hristovo je ovo, braćo i sestre. Mi dođosmo ovde zato što želimo da se upišemo u to više građanstvo, da postanemo građani Gornjega Jerusalima. I evo, bez obzira na to što se ovozemaljska carstva glože, survavaju i nema čovek grad postojanja ovde na zemlji, što se vidi danas jasnije nego ikad pre, svedočimo opet da imamo čvrste temelje Nebeskoga grada“, poručio je vladika Ilarion i poslao snažnu utehu obespravljenom narodu: „U ovim vremenima kada na silu žele da nam zabrane zavet, reč i postojanje, mi ponosno čuvamo svoje ljudsko dostojanstvo i želimo nekada i na ovom strašnom mestu da postojimo i svedočimo istinu.“
M. D.
















