ALEKSANDROVAC – Muzej vinarstva i vinogradarstva u Aleksandrovcu biće domaćin multimedijalne izložbe „Istorija gramofona i zlatno doba ploča – brazde u vinilu Diskos“. Svečano otvaranje zakazano je za sredu, 24. juna 2026. godine, sa početkom u 13.00 č. Ova postavka predstavlja plod uspešne međumuzejske saradnje Narodnog muzeja Kruševac, Narodnog muzeja Kraljevo i Muzeja nauke i tehnike iz Beograda, dok su segment posvećen fabrici „Diskos“ upotpunili lokalni Muzej vinarstva i Dom kulture.
Postavka je nastavak regionalnog projekta čiju je inicijalnu osnovu postavila muzejska savetnica Viktorija Šimon Vuletić. Nakon Subotice, Kraljeva i Kruševca, izložba pred župsku publiku dolazi u svom najsadržajnijem, proširenom izdanju. Autorski tim koji čine Sanja Rutić Vorotović, Mirjana Savić, Oleg Romanov i Dimitrije Vorotović osvetlio je specifičnu muzičku i društvenu istoriju regiona, dok su Đorđe Živadinović i Nela Ćurić kroz arhivsku građu predstavili značajne trenutke u proizvodnji gramofonskih ploča u aleksandrovačkom „Diskosu“ od 1962. do 1996. godine, kada je sa trake sišao poslednji vinil.
Izložba hronološki prati period od početka 20. veka, kada su ekonomski bum, industrijalizacija i razvoj železnice transformisali srpske varoši, a nova intelektualna elita uvela gramofon kao statusni simbol i prozor u svet. Poseban segment posvećen je kulturološkim vezama između Kruševca, Kraljeva i Aleksandrovca. Kroz pažljivo odabrane eksponate, foto-dokumentaciju i audio-vizuelne elemente, posetioci će imati priliku da zakorače u epohu koja je redefinisala urbani duh centralne Srbije i ostavila neizbrisiv trag u kolektivnom sećanju.
N.V.
















