Novi šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Andreas fon Bekerat, posetio je Institut BioSense u Novom Sadu, gde je istaknuta dugogodišnja podrška EU razvoju digitalne poljoprivrede i integraciji Srbije u Evropski istraživački prostor.
Ambasador Andreas fon Bekerat danas je prvi put zvanično posetio Institut BioSense u Novom Sadu, saopštila je Evropska kuća u Beogradu. Tokom razgovora sa direktorom Instituta, profesorom Vladimirom Crnojevićem, istaknuta je snažna i dugogodišnja podrška Evropske unije digitalnim inovacijama u poljoprivredi, kao i posvećenost uključivanju Srbije u Evropski istraživački prostor.
Institut BioSense, osnovan 2015. godine, izrastao je u vodeći istraživački centar u Srbiji posvećen digitalnoj transformaciji poljoprivrede.
Sa skoro 200 istraživača i brojnim projektima u okviru programa Horizont 2020, Institut razvija napredna rešenja zasnovana na veštačkoj inteligenciji, IoT tehnologijama i bio-sistemskom inženjerstvu.
Direktor Instituta BioSense Vladimir Crnojević je zahvalio za kontinuiranu podršku EU rekavši da je ona „temelj na kojem smo izgradili naše laboratorije i reputaciju“.
„Prava vrednost naše saradnje sa EU prevazilazi finansijske grantove i savremenu opremu. Naučna izvrsnost zahteva više od modernih laboratorija. Zgrada od stakla i čelika jaka je onoliko koliko su jaki integritet i vrednosti ljudi u njoj“, kazao je on, prenosi Beta.
Centralni deo posete bio je posvećen projektu ANTARES, vrednom 28 miliona evra, kojim je BioSense stekao status Evropskog centra izvrsnosti u oblasti održive poljoprivrede i bezbednosti hrane.
Ambasador je obišao i novi istraživački objekat Instituta, otvoren 2023. godine uz podršku Evropske investicione banke.
















