Mitropolit crnogorsko primorski Joanikije uputio je danas Božićnu poruku pravoslavnim vernicima Crne Gore, u kojoj im je čestitao najradosniji hrišćanski praznik i pozvao ih da ga proslave u miru Božjem, jednodušno i zajedno u bratskoj slozi i ljubavi. On je istakao da je Božić punoća porodičnog zajedništva i najsvetliji dan u godini, koji je obeležio najlepše stranice istorije Crne Gore, saopštila je Svetigorapres.
Mitropolit Joanikije je ukazao na krize, sukobe i krvoprolića u svetu i na opasnost da se ratovi prošire. On je rekao da su pravoslavni hrišćani dužni da se mole Bogu za mir i da ga prvo steknu u svojim dušama. On je poručio da se treba izmiriti sa Bogom i svojom savešću i da se prevaziđu sve zavade i nesuglasice sa svojim najbližima.
Ako doprinesemo miru Božjem u svom okruženju, onda će i naša molitva Bogu, izvoru mira i svake utehe, biti uslišena. A on će, po svome čovekoljublju, na molitve i vapaje vernih, naročito onih koji nevino stradaju, uzvratiti svojim milosrđem, i urazumiti zaraćene strane da prekinu sa krvoprolićem i da se izmire, na radost i spasenje njihovih naroda – naveo je mitropolit.
On je takođe podsetio na stradanje srpskog naroda i svetinja na Kosovu i Metohiji i izrazio zabrinutost zbog nepravde i neosetljivosti moćnika ovog sveta. On je pohvalio i podržao blagovjerni narod iz Crne Gore koji je uvek spreman da pomogne svojoj braći i sestrama i koji je ostao veran i odan srpskim svetinjama na Kosovu i Metohiji.
Mitropolit Joanikije je naglasio da je rođenje Hristovo zaštitni znak hrišćanske porodice i da je porodična zajednica zasnovana na Božjem blagoslovu i međusobnoj ljubavi muža i žene, prizvanih da postanu roditelji. On je ohrabrio mlade hrišćane da osnivaju svoje porodice i preuzmu punu roditeljsku odgovornost za rađanje i vaspitavanje dece.
Draga braćo i sestre, proslavimo u miru Božjem, jednodušno i zajedno u bratskoj slozi i ljubavi ovaj svetli i spasonosni praznik rođenja Hristovog. Prinesimo Bogomladencu i njegovoj Presvetoj Majci naše usrdne molitve, za decu i omladinu, roditelje i učitelje i za sve pravoslavne hrišćane. Za mir i blagostanje svega sveta. Da Bogomladenac Hristos svojim večnim novinama i božanskom ljubavlju obasja sve i vsja, bolesne isceli, tužne uteši, siromašne nahrani, zabludele obrati poznanjem istine i dobrote Božje – poručio je mitropolit Joanikije čestitajući praznik rođenja Hristovog i predstojeću Novu godinu najradosnijim pozdravom: “Mir Božji! Hristos se rodi! Vaistinu se rodi!”
















