Beograd na vodi i Urbanistički zavod Beograda raspisali su otvoreni, međunarodni, anketni, jednostepeni i anonimni konkurs za urbanističko-arhitektonsko rešenje dela Savskog trga u zaleđu zgrade nekadašnje Železničke stanice u Beogradu, sa ukupnim nagradnim fondom od 70.000 evra.
Kako je saopšteno iz kompanije Beograd na vodi, rok za predaju konkursnih radova je 6. avgust do 23.59 časova, dok će rezultati biti objavljeni najkasnije 27. avgusta.
Žirijem predsedava glavni urbanista Beograda Marko Stojčić, a među članovima su predstavnica Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Srbije Natalija Belić, predstavnik JKP „Beogradski metro i voz“ Stefan Obućina, predstavnica Urbanističkog zavoda Beograda Maja Joković Potkonjak, kao i zamenica predsednika žirija i predstavnica kompanije Beograd na vodi Daliborka Stojaković.
Za rad koji osvoji prvu nagradu predviđeno je 40.000 evra, drugoplasirano rešenje biće nagrađeno sa 20.000 evra, dok je za treće mesto namenjeno 10.000 evra.
Organizatori navode da će raspodela nagrada biti izvršena u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku za raspisivanje i sprovođenje urbanističko-arhitektonskog konkursa, uz mogućnost drugačije raspodele sredstava u okviru predviđenog nagradnog fonda.
Cilj konkursa je dobijanje kvalitetnog urbanističko-arhitektonskog rešenja za prostor u neposrednoj blizini nekadašnje Glavne železničke stanice, jednog od najznačajnijih gradskih lokaliteta u okviru razvoja Savskog amfiteatra.
E.M.
















