Predsednik rumunskog okruga Hargita zatražio je od predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen hitnu reakciju Evropske unije zbog sve učestalijih susreta ljudi i mrkih medveda. Samo ove godine stanovništvo tog okruga 148 puta upozoravano je na pojavu medveda u naseljenim mestima.
Povod za obraćanje predsednici Evropske komisije bila je sve ozbiljnija situacija u okrugu Hargita, gde se medvedi sve češće pojavljuju u naseljenim mestima, pa čak i na gradskim ulicama.
Prema podacima koje je objavila pres-služba okruga, u Mierkurei Čuk zabeleženo je pet slučajeva pojave medveda u gradu, u Georgeniju devet, dok je u Odorheju Sekujesku stanovništvo zbog prisustva ovih životinja upozoravano čak 15 puta.
Predsednik okruga Biro Barna Botond ocenio je da je posebno zabrinjavajuće to što se od aprila stanovnici nekog od naselja u ovom delu Rumunije u proseku tri puta dnevno upozoravaju na prisustvo medveda koji se kreću ulicama.
On je istakao da podržava napore vršioca dužnosti ministra poljoprivrede Tancoša Barne da se pronađe trajno rešenje za problem sve učestalijih susreta ljudi i medveda.
Biro Barna Botond podsetio je da je o ozbiljnosti situacije ranije obavestio i predsednika Rumunije Nikušora Dana i Ministarstvo zaštite životne sredine.
U pismu upućenom Ursuli fon der Lajen naveo je da je neophodno usvojiti evropska pravila koja će, uz očuvanje biodiverziteta, u većoj meri voditi računa o bezbednosti građana. Kako je istakao, problem je prevazišao mogućnosti lokalnih i nacionalnih vlasti, zbog čega je potreban zajednički pristup na nivou Evropske unije.
Izvor: MTI
E.M.
















