Građani bi već od 2027. godine mogli da plaćaju administrativne takse bez unošenja podataka, jer je planirano da sistem ePlati samostalno obračunava i generiše sve elemente uplate.
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj najavila je nastavak modernizacije elektronskih usluga kroz unapređenje platforme ePlati, čiji je cilj jednostavniji i brži proces plaćanja administrativnih obaveza.
Trenutno korisnici mogu da generišu elektronsku uplatnicu, ali su i dalje zaduženi za ručni unos pojedinih podataka. Planiranim izmenama ovaj korak bi trebalo da bude ukinut.
Kako je objasnila programska direktorka Jelena Bojović, novi model podrazumeva da korisnik izabere uslugu koju želi da koristi, nakon čega će sistem sam izračunati potrebne iznose i prikazati kompletne informacije za plaćanje.
Iz NALED-a ističu da dinamika uvođenja zavisi od ažuriranja podataka u zvaničnoj bazi neporeskih prihoda i pozivaju institucije da poštuju predviđene rokove.
Prema aktuelnom planu reforme digitalizacije naplate taksi i naknada, republički organi treba da završe evidentiranje do kraja juna, dok je za lokalne samouprave rok postavljen do kraja oktobra.
M. T.
Foto: Tanjug/Shutterstock.com/chainarong06, ilustracija
















