TEL AVIV – Premijer Izraela Benjamin Netanjahu podigao je veliku buru u međunarodnoj javnosti izjavom da od američkog predsednika Donalda Trampa nikada nije tražio nikakvo odobrenje niti dozvolu za pokretanje prošlogodišnje masovne vojne ofanzive i vazdušnih udara na Iran.
Dok se u tekućoj 2026. godini Bliski istok i dalje nalazi u stanju visoke bezbednosne pripravnosti nakon direktnih vojnih sukoba, ova izjava šefa izraelske vlade ogolila je stvarne odnose unutar osovine Vašington–Tel Aviv.
Netanjahu je ove detalje izneo tokom svog zvaničnog obraćanja na prestižnoj konferenciji „Muni Ekspo“ (Muni Expo) u Tel Avivu, otvoreno stavljajući do znanja kako funkcioniše vojno planiranje njegove države.
Izrael ne čeka neprijatelje: Rekao sam mu – idemo na Iran!
„Jednostavno sam ga ljudski i partnerski obavestio o našim namerama. Rekao sam mu direktno: ‘Mi idemo na Iran’. To sam uradio jer neću mirno da sedim u fotelji i da čekam naše zaklete neprijatelje koji potpuno otvoreno, iz sveg glasa i pred celim svetom izjavljuju da žele da nas unište. Uzgred budi rečeno, oni žele da unište i vas, odnosno Ameriku. Ja to istorijsko uništenje neću dozvoliti. I upravo zato smo tako silovito dejstvovali na terenu. Ponavljam još jednom – ja za to nikada nisam tražio nikakvu dozvolu“, poručio je odlučno Netanjahu, a prenosi ugledni izraelski list Tajms ov Izrael (The Times of Israel).
Sukob koncepcija: Netanjahu brani suverenitet dok Tramp želi sporazum sa Teheranom
Vodeći svetski vojni i politički analitičari ocenjuju da su ovi najnoviji i prilično oštri komentari Benjamina Netanjahua svesno i tempirano usmereni na čvrsto potvrđivanje apsolutne strateške i vojne nezavisnosti države Izrael.
Ovakav potez dolazi u jeku vidnih diplomatskih tenzija i nesuglasica između Izraela i Sjedinjenih Američkih Država, a koje su izazvane kontinuiranim i upornim nastojanjem Donalda Trampa da sedne za pregovarački sto i postigne novi globalni sporazum sa Teheranom, čemu se Tel Aviv oštro i beskompromisno protivi.
M. D.
















