U zajedničkoj akciji crnogorske policije i američkog Federalnog istražnog biroa (FBI), u Kotoru je uhapšen Amir Barati (39), državljanin Turske i Irana, za kojim su Sjedinjene Američke Države raspisale međunarodnu poternicu zbog sumnje na organizovane sajber napade i druga krivična dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala.
Službenici Uprave policije Crne Gore, u saradnji sa američkim Federalnim istražnim biroom (FBI), locirali su i uhapsili u Kotoru Amira Baratija (39), koji se potražuje po zahtevu pravosudnih organa Sjedinjenih Američkih Država.
Prema navodima američkih istražnih organa, Barati je obuhvaćen istragom zbog sumnje da je učestvovao u organizovanim hakerskim aktivnostima, računarskim prevarama i krađi identiteta, a procenjuje se da je pričinjena šteta veća od 3,4 milijarde dolara.
Kako se navodi, cilj hapšenja bio je obezbeđivanje njegovog prisustva u postupku koji se vodi pred Višim sudom u Njujorku, gde se suočava sa više tačaka optužnice.
Američke vlasti tvrde da je od 2013. godine učestvovao u koordinisanim sajber napadima usmerenim na institucije u SAD, uključujući više od 150 univerziteta. Prema optužbama, kompromitovani podaci i pristup univerzitetskim sistemima korišćeni su za potrebe korisnika iz Irana, uključujući i akademske institucije.
U saopštenju crnogorske policije navodi se da je akciju realizovao FAST tim za međunarodne potrage pri NCB Interpolu Podgorica, u okviru saradnje sa FBI-jem koja je prethodnih godina rezultirala hapšenjem više međunarodno traženih osoba.
Nadležni organi navode da će uhapšeni u zakonskom roku biti izveden pred sudiju za istragu Višeg suda u Podgorici, nakon čega će uslediti procedura odlučivanja o eventualnom izručenju Sjedinjenim Američkim Državama.
Postupak ekstradicije vodiće se u skladu sa međunarodnim sporazumima i zakonodavstvom Crne Gore.
M. T.
Foto: Tanjug/shutterstock.com/charnsitr, ilustracija
















