MOSKVA – Sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina i mađarskog premijera Viktora Orbana počeo je danas u Kremlju, prenosi RIA Novosti. Orban je istakao da je Mađarska zainteresovana za nastavak energetske saradnje sa Rusijom i da ceni stabilnost snabdevanja energentima.
„Mađarska je spremna da pruži platformu za razgovor o rešenju ukrajinske krize“, rekao je Orban, dok je Putin naglasio da se odnosi Rusije i Mađarske razvijaju uprkos poteškoćama. „Odnosi se zasnivaju na pragmatizmu i najboljem iz naše istorije. Možemo otvoreno razgovarati o svim pitanjima i tražiti rešenja“, dodao je ruski lider.
Ekonomske posledice sukoba
Orban je naglasio da Mađarska snosi pune posledice ukrajinskog sukoba, uključujući blokiranu ekonomsku saradnju i značajne gubitke.
„Mađarska oseća pune posledice ukrajinskog sukoba, uključujući značajne ekonomske gubitke, jer je ekonomska saradnja blokirana borbama. To važi i za Evropu i za nas“, rekao je Orban, prenosi RIA novosti.
Prema njegovim rečima, odbijanje ruskog gasa koštalo bi zemlju oko deset milijardi dolara, odnosno više od četiri odsto BDP-a.
Energetska bezbednost Mađarske
Mađarska je, kako je rekao premijer, obezbedila najniže cene energije u Evropi zahvaljujući ruskim zalihama nafte i gasa. Orban je dodao da Rusija garantuje bezbednost Mađarske kroz stabilno snabdevanje energentima.
Pre dolaska u Moskvu, Orban je naglasio da je cilj posete obezbeđivanje stabilnih isporuka ruske nafte i gasa, navodeći da je Budimpešta tokom posete Vašingtonu uspela da postigne ukidanje američkih sankcija na energente koji stižu gasovodom.
Međunarodne inicijative
Orban je izrazio nadu da će međunarodne inicijative dovesti do mirovnog procesa u Ukrajini, dok je Putin zahvalio na podršci za mogući samit Rusija–SAD u Budimpešti, koji je predložio predsednik SAD Donald Tramp.
„Hvala vam na vašem odzivu da se mogući sastanak između mene i predsednika Sjedinjenih Država organizuje u vašoj zemlji“, rekao je Putin tokom sastanka sa Orbanom danas u Moskvi, prenosi RIA Novosti.
Putin nije isključio mogućnost da će pregovori između Rusije i Sjedinjenih Država dovesti do samita u Budimpešti.
„Ako naši pregovori dovedu do toga da Budimpešta bude platforma za pregovore, bio bih veoma srećan zbog toga i želeo bih da vam se zahvalim na spremnosti da pomognete“ rekao je Putin.
On je rekao Orbanu i da je predsednik SAD Donald Tramp predložio da se samit Rusija-SAD održi u Budimpešti.
















