VAŠINGTON – Američki državni sekretar Marko Rubio najverovatnije neće prisustvovati sastanku ministara spoljnih poslova NATO-a u Briselu 3. decembra, što bi predstavljalo neuobičajen izostanak najvišeg američkog diplomate sa važnog transatlantskog skupa, prenosi Rojters.
Umesto njega, Sjedinjene Države predstavljaće zamenik državnog sekretara Kristofer Landau, potvrdio je jedan američki zvaničnik pod uslovom anonimnosti, piše Tanjug.
Razlozi za moguće Rubijevo odsustvo nisu poznati, a odluka bi mogla biti promenjena u poslednjem trenutku.
Ovakav scenario dolazi u trenutku kada Vašington i Kijev pokušavaju da usaglase stavove o predlogu predsednika Donalda Trampa za okončanje rata u Ukrajini, dok pojedine evropske zemlje negoduju što su, kako navode, izostavljene iz procesa.
Izostanak američkog državnog sekretara na NATO sastanku izuzetno je redak.
Slična situacija dogodila se 2017. godine, kada je Reks Tilerson prvobitno planirao da preskoči ministarsku sednicu, ali je skup naknadno pomeren zbog njegovog rasporeda.
Zvaničnik Alijanse je istakao da „nije neuobičajeno da okolnosti spreče ministra da prisustvuje celom ili delu sastanka“.
Rojters dodaje da bi Rubijev eventualni izostanak mogao dodatno pojačati dileme po pitanju američke posvećenosti NATO-u, budući da je predsednik Tramp više puta dovodio u pitanje potrebu za Alijansom. Landau, koji će prisustvovati umesto Rubia, ranije je u objavi na mreži Iks, kasnije obrisanoj, dovodio u pitanje smisao NATO-a.
















