BEOGRAD – Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM) saopštio je da poslednja dešavanja u Černobiljskoj nuklearnoj elektrani ne ugrožavaju Srbiju.
Nije zabeleženo povećanje nivoa radioaktivnosti, a vrednosti gama-zračenja kreću se u uobičajenim granicama.
Prema informacijama SRBATOMA, nova zaštitna kupola (NSC) u Černobilju, oštećena u napadu bespilotnih letelica u februaru 2025. godine, izgubila je primarne sigurnosne funkcije, ali nije došlo do trajnog oštećenja nosećih konstrukcija ili sistema za praćenje stanja.
SRBATOM ističe da se ne očekuju aktivne operacije u NSC-u osim redovnog održavanja, što faktički eliminiše rizik od nekontrolisanog širenja radijacije prema okolini.
Direktorat kontinuirano prati situaciju i obećava da će javnost biti blagovremeno obaveštena ukoliko se pojave nove zvanične informacije o Černobilju.















