BANJA LUKA – Najemotivniji i najvažniji događaj ove nedelje odigrao se u sedištu Vlade Republike Srpske, gde je priređen veličanstven, tradicionalni prijem za 550 učenika i prosvetnih radnika sa Kosova i Metohije. Naši najmlađi sunarodnici borave u bratskoj Srpskoj u okviru plemenitog i dugogodišnjeg programa „Spojimo decu Kosova i Metohije i Republike Srpske“, koji sa ogromnim uspehom i ljubavlju organizuje Odbor za pomoć KiM.
Dok se u tekućoj 2026. godini srpski narod na Kosovu i Metohiji suočava sa nezapamćenim pritiscima, institucionalni vrh i građani Republike Srpske šalju jasnu, nepokolebljivu poruku jedinstva – naša deca sa Kosmeta nikada neće ostati sama.
Svečanom i dirljivom prijemu prisustvovao je kompletan državni vrh: predsednik Republike Srpske Siniša Karan, predsednik Vlade Savo Minić i ministar prosvete i kulture Borivoje Golubović. Pored dragih gostiju sa Kosmeta, salon Vlade bio je ispunjen i predstavnicima lokalnih zajednica iz čitave Republike Srpske, direktorima osnovnih i srednjih škola, kao i brojnim domaćim prosvetnim radnicima koji su otvorili vrata svojih domova za srpsku omladinu.
„U Srpskoj se osećamo kao kod kuće, među svojim drugarima!“
U ime stotina mališana, prisutnima se obratila Sofija Jovanović, učenica sedmog razreda Osnovne škole „Desanka Maksimović“ iz Kosovske Kamenice. Sofiji je ovo već drugi put da boravi u Republici Srpskoj, a njene reči nikoga nisu ostavile ravnodušnim.
„Beskrajno hvala na divnoj dobrodošlici i svemu što činite za nas. Za sve nas sa Kosova i Metohije je od neprocenjive važnosti što dolazimo u Republiku Srpsku, jer se ovde osećamo predivno, sigurno i prijatno, okruženi ljubavlju naših drugara“, istakla je devojčica, izmamivši suze i gromoglasan aplauz prisutnih.
Istorijski projekat: Više od 10.000 kosmetskih Srba osetilo bratsku ljubav sa ove strane Drine!
Prisutnima se obratio i idejni tvorac i motor ove akcije, predsednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov. On je izneo fascinantne i ponosne podatke o projektu koji spaja srpsko biće, a koji se u kontinuitetu realizuje još od 2012. godine.
„Kroz ovaj program, do sada je više od 10.000 srpske dece, prosvetnih radnika, ali i mladih sa poteškoćama u razvoju sa prostora Kosova i Metohije, boravilo u čak 34 lokalne zajednice širom Republike Srpske. Našem stradalnom narodu na Kosovu i Metohije danas je, više nego ikada, potrebna snažna moralna, bratska i svaka druga pomoć kako bi opstali na svojim vekovnim ognjištima i sačuvali naše sveto srpsko Kosovo i Metohiju“, poručio je Arlov.
On je precizirao da ove godine, u okviru ovog talasa akcije, u ukupno 20 lokalnih zajednica širom Srpske trenutno boravi oko 800 dece i prosvetnih radnika sa Kosmeta, čime se ova prelepa tradicija solidarnosti i bratske ljubavi uspešno nastavlja.
M. D.
















