BEOGRAD – U zdanju Narodne skupštine Republike Srbije danas je održan izuzetno važan sastanak srpskih parlamentaraca sa obe strane Drine. Narodni poslanici Skupštine Srbije ugostili su visoku delegaciju Poslaničke grupe Ujedinjena Srpska iz Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS). Glavne teme intenzivnih razgovora bile su analiza aktuelne političke situacije u Srbiji i Srpskoj, kao i koordinacija budućih zakonodavnih aktivnosti u dva parlamenta.
U tekućoj 2026. godini, u svetlu složenih geopolitičkih pritisaka na Balkanu, zvanični Beograd i Banjaluka kroz institucije još snažnije demonstriraju potpuno jedinstvo i usaglašenost unutrašnjih i spoljnopolitičkih ciljeva.
Kako se navodi u zvaničnom saopštenju nakon sastanka, sagovornici su se jednoglasno složili da je od izuzetne, strateške važnosti održavanje kontinuirane, svakodnevne komunikacije.
Sinhronizacija zakona: Između evrointegracija i vojne neutralnosti
Ključni fokus u narednom periodu biće usaglašavanje zakonskih rešenja u oba parlamenta. Cilj ove sinhronizacije je sveobuhvatno unapređenje rada državnih institucija, lakše i efikasnije ispunjavanje obaveza sa evropske agende, ali uz striktno i beskompromisno vođenje samostalne spoljne politike i očuvanje proklamovane vojne neutralnosti.
Zajednički je ocenjeno da se kroz ove dobro osmišljene parlamentarne aktivnosti vodi uspešna, pravno utemeljena borba za očuvanje prava Republike Srpske. Ta prava su garantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom, poveljama Ujedinjenih nacija, kao i evropskim konvencijama. Podseća se da je Republika Srbija garant Dejtonskog sporazuma, dok je Republika Srpska potpisnik dejtonskih aneksa, što im daje punopravni međunarodni legitimitet za odbranu autonomije.
Institucionalni vrhunac saradnje započete 2020. godine
Plodonosna saradnja ove dve poslaničke grupe datira još od 2020. godine, kada je potpisan prvi zvanični sporazum predsednika poslaničkih klubova.
Međutim, odnosi su podignuti na najviši mogući institucionalni nivo formiranjem Parlamentarnog foruma Republika Srbija – Republika Srpska, koji deluje kao stalno radno telo dva parlamenta. Podsetimo, Memorandum o formiranju ovog Foruma potpisali su krajem 2023. godine tadašnji predsednici parlamenata Vladimir Orlić i Nenad Stevandić.
Učesnici današnjeg sastanka poslali su jasnu poruku javnosti da će i u budućnosti nastaviti da deluju potpuno usaglašeno, solidarno i jedinstveno, bez obzira na sve težine, izazove i pritiske sa kojima se srpski narod suočava.
Ko je sve učestvovao na istorijskom sastanku u Beogradu?
Delegaciju Narodne skupštine Republike Srbije predvodio je Milenko Jovanov, predsednik Poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“, a u timu su bili i potpredsednica parlamenta Nevena Đurić, kao i istaknuti narodni poslanici Aleksandar Mirković, Biljana Pantić Pilja i Milimir Vujadinović.
Sa druge strane, delegaciju poslanika Ujedinjene Srpske iz Banjaluke predvodio je šef delegacije Aleksandar Trninić, a u sastavu su bili i poslanici Milan Trninić, Mirela Kajkut-Zeljković, Nikolina Šljivić i Milan Petković.
M. D.
















