Deonica autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka na Moravskom koridoru biće sutra svečano puštena u saobraćaj, a otvaranju će prisustvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kako je najavljeno iz Predsedništva Srbije, deonica Adrani–Preljina biće otvorena u petak u 17 časova.
Reč je o delu autoputa od petlje Adrani do petlje Preljina, u dužini od 28,71 kilometar. Otvaranjem ove deonice, ukupno će u saobraćaju biti 100,34 kilometra Moravskog koridora.
Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 kilometara i povezaće Pojate i Preljinu, odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug.
Do sada su u saobraćaj puštene deonice od Pojata do Makrešana u aprilu 2023. godine, zatim od Makrešana do Kruševca u decembru iste godine, potom od Kruševca do Vrnjačke Banje u decembru 2024, kao i deonica Vrnjačka Banja–Vrba, otvorena u decembru 2025. godine.
Na novoj deonici Kraljevo–Čačak, odnosno Adrani–Preljina, izgrađene su denivelisane raskrsnice „Adrani“ i „Čačak istok“, koje omogućavaju povezivanje Moravskog koridora sa Ibarskom magistralom i putem Preljina–Čačak–Požega.
Izgrađen je i deo denivelisane raskrsnice „Katrga“, koja će u budućnosti povezivati Moravski koridor sa brzom saobraćajnicom Gružanski koridor i Ibarskom magistralom.
Na ovoj deonici izgrađeno je 16 mostova, četiri nadvožnjaka i sedam podvožnjaka, kao i dva objekta za hidrotehničko uređenje Zapadne Morave, ukupne dužine 25,25 kilometara, te 4,85 kilometara lokalnih puteva.
U okviru projekta izvode se i radovi na hidrotehničkom uređenju Zapadne Morave u dužini od oko 60 kilometara, čime se autoput štiti od velikih voda, ali se istovremeno povećava i zaštita okolnog područja od poplava, što je od značaja za stanovništvo i privredu tog kraja.
Autoput se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, a njegova ukupna širina iznosi 30 metara, što je gotovo dva metra više u odnosu na druge autoputeve u Srbiji.
Iz Koridora Srbije navode da će nova saobraćajnica značajno doprineti razvoju lokalnih samouprava i sredina kroz koje prolazi, kao i da će direktnu korist od izgradnje imati stanovnici Ćićevca, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje, Kraljeva i Čačka.
Dodaje se i da će, zahvaljujući povezivanju autoputeva „Miloš Veliki“ i Moravskog koridora preko Preljine, vreme putovanja od Beograda do Kraljeva biti skraćeno na oko sat i 15 minuta.
Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, a izvođač radova je američko-turski konzorcijum „Bechtel-Enka“.
E.M.















