BEOGRAD – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je revolucionaran projekat u borbi protiv zloupotreba položaja i korupcije, otkrivši da će specijalizovani portal pod nazivom „Ko si bre ti?“, preko kojeg će svi građani moći potpuno direktno da prijave sve nepravilnosti, bahatost i nerad funkcionera na lokalnom, ali i na najvišem republičkom nivou, zvanično početi sa radom u utorak, 30. juna.
U tekućoj 2026. godini, dok država sprovodi duboku unutrašnju reformu javne uprave i priprema se za predstojeće izbore, lansiranje ovog portala predstavlja jasan signal Bele kuće i vrha vlasti da zaštićenih u sistemu više neće biti.
Ovu ekskluzivnu informaciju Vučić je izneo tokom noćnog razgovora u Inđiji sa građanima koji pešice napreduju ka Beogradu kako bi u subotu učestvovali na velikom svenarodnom skupu „Srbija, jedna porodica“. Predsednik je dodao da je za sutrašnju manifestaciju ispred Narodne skupštine već odštampano 60.000 listića preko kojih će se sprovesti velika anketa među narodom.
Velika anketa ispred Skupštine: Narod bira pet glavnih tema za budućnost
Građani će na pomenutim listićima moći da zaokruže tačno pet tema koje lično smatraju apsolutnim državnim i društvenim prioritetom u narednom periodu. Na pitanje novinara šta bi on sam, kada bi kao običan građanin došao na skup 27. juna, zaokružio od ponuđenih oblasti, Vučić je otkrio da se na listiću nalazi ukupno 15 strateških tačaka.
„Lično bih se ozbiljno mučio kojih pet tema da izaberem od ponuđenih 15. Mi smo namerno postavili limit na pet tema, jer da nismo, uveren sam da bi svaki građanin bez razmišljanja zaokružio svih 15 tačaka. Naš cilj je da kroz ovu akciju jasno i transparentno vidimo šta je ljudima u Srbiji danas suštinski najvažnije. Nekome je to pitanje Kosova i Metohije, nekome evropske integracije, nekome infrastruktura, zdravstvo ili obrazovanje. Baš zbog toga želimo da opipamo puls naroda i precizno lociramo šta građani doživljavaju kao vrhovni prioritet“, objasnio je Vučić.
Predsednik iskren: „Prijavio bih nedovoljnu brigu o običnom čoveku“
Ipak, predsednik je izdvojio jednu temu koja za njega lično ima najveću težinu i koja je ujedno i direktan povod za pokretanje novog portala za kontrolu lokalnih moćnika.
„Da sam običan građanin, ja bih na tom listiću pod broj jedan zaokružio – nedovoljno pokazivanje brige o ljudima. To je ono što me najviše boli kod pojedinih funkcionera. Upravo zato od utorka, 30. juna, sa radom startuje portal ‘Ko si bre ti?’. Građani će imati moćan alat u rukama da prijave svakoga ko se ponaša bahato, ko ne sluša probleme naroda i ko zloupotrebljava svoju poziciju, bilo da je reč o predsedniku neke male opštine ili o nekom ministru u Vladi“, zaključio je u Inđiji predsednik Aleksandar Vučić.
M. D.
















