BEOGRAD – Vreme političkih manipulacija preko leđa srpskih studenata je zvanično prošlost. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se vanredno u program Informer TV i u žestokom govoru poručio da je kucnuo čas odgovornosti za sve one koji su se mesecima kukavički krili iza akademaca, koristeći ih kao štit za ostvarivanje sopstvenih prljavih političkih ambicija i ličnih privilegija.
Dok predstavnici opozicije i blokaderski profesori ne mrdaju prstom i troše vreme na jalove priče i opstrukcije, država u tekućoj 2026. godini povlači konkretne poteze za bolju budućnost omladine.
„Naš je posao da brinemo o svojoj deci i mi ćemo to nastaviti da radimo, uvek u skladu sa zakonom i Ustavom. Posebno je zanimljivo da nama lekcije drže oni koji su navikli da rade malo ili apsolutno ni malo! Oni po svaku cenu žele samo da sačuvaju svoje privilegije, a uopšte ne žele dobro ni našoj deci, niti našoj budućnosti“, oštar je bio predsednik Vučić.
Izborili se za fotelje i veće plate, a za studente ih baš briga
Vučić je do detalja ogolio pozadinu takozvanih studentskih protesta, ukazavši na to da su iza svega stajali lični finansijski interesi pojedinaca koji prstom nisu mrdnuli za dobrobit fakulteta, već su samo zloupotrebljavali mlade ljude.
„Ti ljudi danas zarađuju mnogo više novca nego što su zarađivali ranije. To je tobož bio ‘studentski zahtev’, a u stvari je to bio čist zahtev blokaderskih profesora i političkih aktivista opozicije da sebi obezbede mnogo veće plate. Dakle, dobili su sve što su poželeli i sve što su hteli. Ali, od njih nismo videli nikakav rad, već samo opstrukciju“, podvukao je šef države i dodao da on lično nema nikakav strah jer je jedini biran na potpuno legitiman način, za razliku od večitih političkih galamdžija.
Sada je vreme za rad: Mlada Srbija dobija bolje univerzitete
Predsednik je naglasio da je završeno vreme u kojem su lenjost i političarenje diktirali pravila na visokoškolskim ustanovama i najavio korenite promene koje će doneti surovu konkurenciju i podići kvalitet obrazovanja na svetski nivo.
„Sada je vreme da narod, država, a posebno mlada Srbija dobije ono što stvarno hoće – a to je zdrava konkurencija! Hoćemo bolje univerzitete, hoćemo da se sa mnogo više pažnje odnosimo prema studentima da bi oni mogli da idu u korak sa kolegama iz Evrope i sveta, ili da budu uspešniji od njih. Imamo izuzetno talentovanu decu, ali sa njima neko mora ozbiljno da radi, da razgovara, da ih uči i obučava, a ne da ih maltretira i zloupotrebljava za svoje jeftine političke potrebe“, zaključio je Aleksandar Vučić u svom vanrednom obraćanju.
M. D.
















