Zimske zadušnice obeležene su na gradskom groblju u Prištini uz mali broj vernika, među kojima su bili preostali Srbi u gradu i raseljeni koji su došli da odaju poštu svojim precima i zapale sveće.
Zimske zadušnice obeležene su danas na prištinskom groblju, gde je manji broj vernika obišao grobove svojih najbližih. Među prisutnima su bili preostali Srbi koji žive u Prištini, ali i raseljeni koji danas borave u okolnim mestima.
Olivera Ilić iz Prištine rekla je da redovno dolazi na grobove svojih rođaka i da su Zadušnice za nju poseban trenutak sećanja i molitve.
„Redovno sam ovde za Zadušnice. Svako dolazi po svojoj savesti i mogućnostima. Dolazi se i kada nisu praznici, ali Zadušnice su prilika da se okupimo i upalimo sveće“, navela je ona.
Ilija Trajković, koji je napustio Prištinu nakon događaja iz 2004. godine, istakao je da ne propušta da za ovaj verski praznik poseti grobove predaka.
„Ništa teže nema nego kada čovek izgubi svoje gnezdo. Ko oseća potrebu, nađe način da dođe i oda poštu“, rekao je Trajković.
Prištinski paroh, otac Staniša Arsić, apelovao je na raseljene Srbe da dolaze i održavaju vezu sa grobovima svojih predaka, naglasivši da je broj posetilaca poslednjih godina znatno manji.
On je naveo da je stanje groblja delimično poboljšano u odnosu na ranije godine, jer je omogućeno pristupanje delovima koji su ranije bili zarasli u šiblje i trnje.
Ipak, upozorio je i na probleme sa infrastrukturom, navodeći da je tokom radova na putu i železničkoj pruzi uklonjena ograda koja još nije vraćena, zbog čega je groblje otvoreno i izloženo oštećenjima.
Arsić je izrazio zabrinutost zbog mogućeg obrušavanja pojedinih grobova koji se nalaze uz trasu puta u izgradnji, pozivajući nadležne da ispune ranije data obećanja i obnove zaštitnu ogradu.
Takođe je poručio da ne treba vršiti premeštanje posmrtnih ostataka, ističući da se prema verskom učenju pokojnicima odaje poštovanje tamo gde su sahranjeni.
Za razliku od ranijih godina, kada su posete bile organizovane i brojčano veće, ove godine je na prištinsko groblje došla tek nekolicina ljudi, uglavnom samostalno.
M. T.
Foto: TANJUG/DOPISNIK KIM














