PODGORICA – Evropska komesarka za proširenje, Marta Kos, završila je svoju prvu zvaničnu posetu Crnoj Gori, ostavljajući iza sebe duboko podeljenu političku scenu. Dok vlast uverava Brisel u svoju posvećenost reformama, opozicioni DPS je iskoristio priliku da komesarki ukaže na, kako kažu, „maligni strani uticaj“ koji prodire direktno iz vladajućih fotelja.
Ključne optužbe opozicije:
Banjaluka pre Cetinja: Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč istakla je da delovi vlasti češće posećuju Republiku Srpsku nego istorijsku prestonicu Crne Gore, optužujući ih za prorusku orijentaciju.
Bojkot jubileja: Kao ključni dokaz „upitne evropske orijentacije“, DPS navodi odbijanje gradova poput Herceg Novog i Pljevalja da obeleže 20 godina crnogorske nezavisnosti. Gradonačelnik Pljevalja, Dario Vranješ, kratko je poručio da za proslavu „nema zainteresovanih“.
NATO pod lupom: Opozicija je podsetila Martu Kos da u vlasti sede subjekti koji su se oštro protivili članstvu u NATO-u, dovodeći u pitanje njihovu iskrenost na putu ka EU.
Strah od „Srpskog sveta“: Iz DPS-a poručuju da opasnost stiže kroz koordinisano delovanje Moskve i Beograda, što bi moglo da skrene Crnu Goru sa evropskog koloseka.
Ova diplomatska ofanziva DPS-a dolazi u trenutku kada Brisel očekuje konkretne rezultate. Dok Vučić u Surčinu gradi prugu koja će nas povezati sa Evropom, u Crnoj Gori se vodi bitka oko toga ko sme da slavi nezavisnost, a ko sanja o novim unijama. Marta Kos se vraća u Brisel sa punim notesom pritužbi, dok se u Herceg Novom i Pljevaljima 21. maj polako briše iz zvaničnih kalendara.
M. D.
















