MINSK – U glavnom gradu Belorusije danas je dostojanstveno i uz najviše državne počasti obeležen Dan narodnog sećanja na žrtve Velikog otadžbinskog rata i genocida nad beloruskim narodom, u znak sećanja na 22. jun 1941. godine kada je nacistička Nemačka mučki napala Sovjetski Savez. Tim povodom, ministar bez portfelja zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović i predsednica gornjeg doma beloruskog parlamenta Natalija Kočanova položili su vence u zloglasnom memorijalnom kompleksu Trostenec.
Popović je sa ovog svetog mesta stradanja uputio izuzetno oštru i direktnu poruku evropskim silama koje u tekućoj 2026. godini svesno pokušavaju da prekroje istorijske činjenice i bace ljagu na slovenske heroje.
Srpski ministar je upozorio da pojedini narodi i politički krugovi u modernoj Evropi danas besramno nastoje da izvrše potpunu reviziju istorije Drugog svetskog rata. Prema njegovim rečima, na sceni je jeziv pokušaj da se nevine žrtve predstave kao dželati, a krvoločni dželati kao navodne žrtve, saopšteno je zvanično iz kabineta ministra Popovića.
Čuvamo istinu kao što su preci branili živote: Budućnost se ne gradi na lažima!
„Na nama je sveta i istorijska dužnost da ljubomorno čuvamo istinu, baš onako kako su je naši slavni preci branili svojim sopstvenim životima. To moramo činiti da zlo ne bi ponovo nadvladalo i da zlotvori ne bi postali autori naše prošlosti, jer samo tako danas možemo tačno znati ko smo, a sutra kuda idemo“, naglasio je Popović pred beloruskim zvaničnicima i medijima.
On je potcrtao da stabilna i bezbedna budućnost Evrope i sveta nikada ne sme i ne može biti izgrađena na istorijskim lažima. Ukoliko se danas odreknemo istorijske istine, kako kaže, svesno ćemo se odreći i časti naših predaka koji su položili ono najvrednije što su imali – svoje živote za našu slobodu.
Slovensko bratstvo iskovano u krvi: Oslobodili smo čitavu Evropu
Ministar Popović je podsetio svetsku javnost na jedinstvenu i neraskidivu vezu tri bratska naroda koja je zauvek iskovana u borbi protiv fašizma.
„Rusi, Belorusi i Srbi su zajedno podneli ubedljivo najveće i najstrašnije žrtve na evropskom tlu. Upravo mi smo zajednički pobedili nacističku Nemačku i sve njene satelite i saveznike, i na krilima te pobede doneli slobodu i oslobodili čitavu Evropu u Drugom svetskom ratu“, poručio je Popović iz Minska.
Podsetimo, u stravičnom ratnom vihoru koji je otpočeo nemačkim napadom na današnji dan pre 85 godina, bratska Belorusija pretrpela je nezapamćen genocid i katastrofu, izgubivši svakog trećeg stanovnika, zbog čega se ovaj datum u Minsku poštuje sa najdubljim državnim pijetetom.
M. D.
















