BEOGRAD – Beogradski letnji festival (BELEF), koji se ove godine tradicionalno održava na više atraktivnih lokacija u glavnom gradu u periodu od 20. juna do 22. septembra, pripremio je ekskluzivno iznenađenje za sve ljubitelje kulture. Prema zvaničnom saopštenju organizatora, obezbeđen je potpuno slobodan ulaz na sve festivalske programe u periodu od 30. juna do 6. jula 2026. godine.
U okviru ove jedinstvene akcije, publika će imati priliku da prisustvuje nastupu renomiranog sastava „Incanto Quartetto” iz Rumunije, koji je zakazan za utorak, 30. jun u 20.00 časova u autentičnom ambijentu dvorišta Konaka kneginje Ljubice. Ovaj kvartet iz Temišvara predstavlja sinonim za izvrsnost u kamernom muziciranju. Iako im je primarni fokus na klasičnoj literaturi, ansambl uspešno koketira i sa drugim žanrovima poput valcera, polke, marša, tanga, milonge, kao i poznatih komada iz mjuzikala i filmske muzike.
Na beogradskom repertoaru ovog izuzetnog sastava naći će se žanrovski bogat i atraktivan program:
Rumunska rapsodija br. 1 – Žorž Enesku
Minuet – Luiđi Bokerini
Minuet i trio – Volfgang Amadeus Mocart
Humoreska br. 7 – Antonjin Leopold Dvoržak
Serenada – Franc Jozef Hajdn
Šperl-polka – Johan Štraus
Romansa – Sergej Rahmanjinov
Con te partirò („Poći ću s tobom“) – Frančesko Sartori
Por una cabeza („Za jednu glavu“) – Karlos Gardel
Podzemni tango (Underground Tango) – Goran Bregović
„Incanto Quartetto” predvodi harizmatični violinista Ovidiju Adrijan Rusu, muzičar snažne umetničke ličnosti i zvanični koncertmajstor Rumunskog operskog orkestra u Temišvaru, koji ujedno slovi za jednog od najpriznatijih koncertmajstora u Istočnoj Evropi. Ostatak ovog uigranog ansambla čine istaknuti instrumentalisti istog operskog orkestra: Nada Petrov (violina) i Marijus Berneker (violončelo), diplomci Muzičkog fakulteta u Temišvaru, kao i Vjačeslav Mincat (viola), diplomac prestižnog Moskovskog konzervatorijuma.
Kulturni program u Konaku kneginje Ljubice nastavlja se već narednog dana, u sredu, 1. jula u 18.00 časova, u okviru tradicionalnog i izuzetno popularnog segmenta „FMU na BELEF-u”. Pred beogradskom publikom nastupiće talentovana violinistkinja Veronika Mona Bogić, koja će u saradnji sa Fakultetom muzičke umetnosti izvesti tehnički zahtevan i emotivan program sačinjen od kapitalnih dela Baha, Bramsa, Paganinija i Ravela.
Organizatori BELEF-a pozivaju sugrađane i goste Beograda da iskoriste dane besplatnog ulaza i uživaju u vrhunskim interpretacijama svetskih i domaćih muzičkih umetnika u jednom od najlepših istorijskih zdanja u gradu.
N.V.
















