Učenici iz Srbije ostvarili su jedan od najboljih rezultata u istoriji učešća na Evropskoj olimpijadi iz fizike osvojivši ukupno pet medalja – dve zlatne, jednu srebrnu i dve bronzane, čime je nacionalni tim zauzeo drugo mesto u Evropi.
Na takmičenju, koje je okupilo 199 učenika iz 36 evropskih i sedam gostujućih zemalja, srpski tim osvojio je dve zlatne, jednu srebrnu i dve bronzane medalje.
Zlatna odličja pripala su učenicima Matematičke gimnazije Andreju Drobnjakoviću i Luki Smiljaniću, dok je srebrnu medalju osvojio Dušan Lazić iz Gimnazije u Kraljevu.
Bronzane medalje osvojili su Jovan Kulezić iz Matematičke gimnazije i Veljko Adžić iz Računarske gimnazije.
Poseban rezultat ostvario je Andrej Drobnjaković, koji je prema ukupnom plasmanu bio drugi najuspešniji takmičar među evropskim učesnicima.
Tim Srbije predvodio je naučni savetnik Instituta za fiziku i profesor Matematičke i Računarske gimnazije Branislav Cvetković.
Prema broju osvojenih medalja Srbija je zauzela drugo mesto u Evropi, odmah iza Ukrajine.
Učešće srpskih učenika i odlazak na takmičenje podržala je kompanija Telekom Srbija.
Foto: Tanjug/Shutterstock.com/Jure Divich, ilustracija
















