NIS je podneo novi zahtev američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC) radi dobijanja posebne licence koja bi omogućila nastavak poslovnih aktivnosti i nakon 1. jula.
Iz kompanije navode da je u obrazloženju zahteva istaknut značaj očuvanja kontinuiteta snabdevanja energentima na domaćem tržištu, kao i potreba za očuvanjem stabilnosti energetskog sektora u Srbiji.
Poslednja licenca izdata je sredinom juna i omogućila je nastavak rada do početka jula, dok se istovremeno vode razgovori o potencijalnim izmenama u vlasničkoj strukturi kompanije.
Američka strana je prethodno u više navrata odobravala privremena produženja, a sličan rok za nastavak pregovora dobio je i mađarski MOL, koji se pominje kao jedan od zainteresovanih aktera u procesu.
Sankcije NIS-u uvedene su u oktobru prošle godine zbog strukture vlasništva u kojoj dominira ruski kapital.
M. T.
Foto-Tanjug-video-ilustracija
















