BEOGRAD – U prepunoj sali Ruskog doma u Beogradu održan je solistički klavirski koncert harizmatične pijanistkinje Ksenije Djačenko pod nazivom „Od klasicizma do romantizma“. Ovaj prvorazredni kulturni događaj okupio je brojne beogradske ljubitelje klasične muzike i visoke klavirske umetnosti, koji su imali priliku da uživaju u tehnički besprekornom i emotivnom izvođenju.
Na repertoaru ruske umetnice našla su se dela koja s pravom pripadaju samom zlatnom fondu svetske muzičke baštine. Tokom intenzivnog programa, pijanistkinja je interpretirala čuvenu „Mesečevu sonatu“ Ludviga van Betovena, prefinjenu „Barkarolu“ Frederika Šopena, dramatičnu „Dumku“ i odabrane, lirski obojene odlomke iz čuvenog ciklusa „Godišnja doba“ Petra Iljiča Čajkovskog, kao i tehnički zahtevne i ekspresivne „Muzičke momente“ Sergeja Rahmanjinova.
Konceptualno, koncert je bio koncipiran kao hronološko i stilsko putovanje kroz ključne epohe istorije muzike. Publika je vođena od klasicističke jasnoće, strukturalne dubine i ozbiljnosti svojstvene Betovenu, preko specifične romantičarske poetike Šopena i dubokog ruskog lirizma Čajkovskog, pa sve do monumentalne, kasnoromantičarske emocionalnosti i snage Rahmanjinova.
Ksenija Djačenko, koja iza sebe ima status laureata i pobednice na brojnim uglednim međunarodnim klavirskim takmičenjima u Španiji, Italiji, Austriji i Rumuniji, još jednom je pred beogradskom publikom potvrdila visoko izvođačko umeće. Njen nastup odlikovali su prefinjen muzički izraz, izuzetna dinamika i duboko poniranje u samu suštinu i filozofiju interpretiranih dela.
Prisutni su sa izuzetnom pažnjom pratili svaki segment ovog kompleksnog resitala, nagrađujući vrhunsku rusku izvođačicu dugotrajnim, toplim aplauzima, čime je ovaj susret u Ruskom doma još jednom potvrdio status Beograda kao značajnog centra na mapi klasične muzike.
N.V.
















