Dok se utisci sa 178. večitog derbija još uvek sležu, jedan podatak posebno upada u oči – Crvena zvezda je pod vođstvom Dejana Stankovića uspela da uveže dva meča najvišeg intenziteta bez primljenog gola, a centralna figura tog defanzivnog uspeha je Miloš Veljković.
Iskusni štoper, koji iza sebe ima blizu 200 nastupa u jednoj od najjačih liga sveta, Bundesligi, vratio se u startnu postavu upravo onda kada je to bilo najpotrebnije. Nakon što je u Lilu odigrao ulogu „specijalca“ u finišu kako bi osigurao prednost, Veljković je protiv Partizana odigrao svih 90 minuta, formirajući sa Strahinjom Erakovićem neprobojan bedem. Njegova smirenost i pozicioniranje bili su ključni u trenucima kada je večiti rival pokušavao visokim presingom da poremeti iznošenje lopte crveno-belih.
– Odigrali smo zrelu utakmicu. U prvom poluvremenu su oni dosta dobro odradili presing, ali smo postigli gol u pravom trenutku i to nam je značilo, istakao je Veljković, naglašavajući psihološki značaj vođstva koje je usmerilo meč.
Ono što posebno intrigira stručnu javnost jeste Zvezdina sposobnost transformacije. Crveno-beli su u kratkom razmaku pokazali da podjednako dobro funkcionišu i sa trojicom i sa dvojicom štopera u liniji. Veljković, kao neko ko je u Bremenu prošao sve taktičke škole, smatra to najvećom snagom ovog tima.
– Dobro je da igramo i u jednoj i u drugoj formaciji. Možemo da se prilagodimo. To znači puno za samopouzdanje svakog igrača, kako nas iz odbrane tako i ostatka ekipe, jasan je defanzivac. Za igrača koji je gostovao na Alijanc Areni i Vestfalenu, atmosfera na Marakani ostaje neprevaziđena, a pobeda u derbiju bez primljenog gola najbolja je potvrda da je defanzivni mehanizam šampiona trenutno na evropskom nivou.
M.M.
















