VAŠINGTON – Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izazvao je novi geopolitički zemljotres izjavom da su ključni zapadni saveznici sramno izneverili Ameriku tokom nedavne vojne ofanzive protiv Irana. Šef Bele kuće je, bez dlake na jeziku, uputio oštre kritike na račun nekoliko evropskih zemalja, tradicionalnih članica NATO-a, optužujući ih za nedostatak solidarnosti u odsudnom trenutku.
Dok se u tekućoj 2026. godini globalna bezbednosna arhitektura nalazi na istorijskoj prekretnici nakon dramatičnih vojnih sukoba na Bliskom istoku, odnosi unutar Severnoatlantske alijanse pali su na najniže grane, a Vašington otvoreno preispituje lojalnost Brisela.
Tramp je ove teške optužbe izneo pred novinarima u Beloj kući, i to neposredno nakon zvaničnog i, kako se saznaje, prilično napetog sastanka sa novim generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom.
„Uništili smo Iran sami, pomoć nam nije ni trebala, ali obraz im je otkazao!“
„Izneverili su nas. Najosnovnije rečeno – zakazali su kada je bilo najvažnije“, rekao je Tramp novinarima, ne skrivajući ogorčenost ponašanjem evropskih lidera.
Američki predsednik je prkosno naglasio da Sjedinjenim Državama suštinski uopšte nije bila potrebna tuđa vojnička pomoć u direktnom sukobu sa režimom u Teheranu i da je Pentagon bio sposoban da samostalno neutrališe pretnju.
„Sami smo uspeli da ih potpuno uništimo i slomimo. Ali, ovde je reč o principu. Bilo bi elementarno lepo i partnerski da su seli i rekli: ‘Želeli bismo i mi da pomognemo’. Ponavljam, nama njihova pomoć faktički nije ni trebala, ali bi bio red da su to ljudski ponudili. Nisu to rekli, okrenuli su glavu“, istakao je Tramp, a prenosi američka televizijska mreža Foks njuz.
Rute spasao obraz Alijanse – Tramp poručuje: Sa drugima ne bih ni razgovarao!
Ipak, aktuelni šef Bele kuće je napravio jasnu distinkciju između pasivnih evropskih vlada i novog prvog čoveka Alijanse, naglasivši da bi situacija bila znatno drugačija da je proces vodio direktno sa Ruteom.
„Mislim da bi, da sam lično pozvao Marka Rutea i zatražio podršku da nam je zaista trebala, on verovatno našao način da se angažuje i pomogne našim trupama. Osećam i znam da bi sa njim priča bila malo drugačija“, primetio je Tramp. On je na kraju izneo i šokantno zapažanje koje svedoči o dubini krize unutar zapadnog bloka, poručivši da je NATO kao sistem potpuno izneverio Ameriku i da se na čelu Alijanse danas nalazi neko drugi umesto Rutea, ovaj današnji sastanak u Vašingtonu ne bi bio ni održan.
M. D.
















